Hastane, Elektrik İhtiyacının Yüzde 15’ini Güneş Enerjisinden Karşılıyor

Hastane, Elektrik İhtiyacının Yüzde 15’ini Güneş Enerjisinden Karşılıyor

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği’nin, ’Hastalıktan Sağlığa, Güneşten Enerjiye Yolculuk’ isimli projesine, Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZEKA) hibe desteği verdiği bildirildi.Hayata geçirilen proje ile, h...

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği’nin, ’Hastalıktan Sağlığa, Güneşten Enerjiye Yolculuk’ isimli projesine, Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZEKA) hibe desteği verdiği bildirildi.

Hayata geçirilen proje ile, hastanesinin elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 15’nin güneş enerjisi ile karşılandığını belirten Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Zehir, "Projenin amacı; Kütahya’daki hastanelerimizde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırarak, kurumumuzda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve alınan tedbirlerle enerji tasarrufu sağlamak olacaktır. Hastanemizde, çevresel sorunların azaltılması hedeflenerek gerekli fiziki altyapı sürdürülebilir çevre için ihtiyaç duyulan çevre dostu teknolojilerin kullanımının arttırılması ve güneşten elektrik üretmek için fotovoltaik ürünlerin kamu binalarında yaygınlaştırılmasına örnek bir kurum olacaktır. Ayrıca enerji kullanımında verimliliğin sağlanması ve sürdürülebilir yenilikçi bir anlayış ile öncelikle ilimize, sonra bölgemize ve sonrasında da ülkemize, DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak katkıda bulunarak yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlamaktır. Bu sistem ile açık otoparkın üstü kapatılıp, kapalı otopark olarak kullanılarak farklı bir fayda sağlamış olacak.Kurulan sistemde 900 adet güneş paneli kullanılarak, ciddi tasarruf sağlayacaktır. Toplam maliyeti 767.00 TL olan projenin yarısı Zafer Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmış olup, kurumumuz açısından 3,5 ile 4 yıl arasında kendisini amorti ederek kara geçecek.16 Aralık 2015 tarihinde, 18 aylık bir sürede bitmesi planlanan ’Hastalıktan Sağlığa, Güneşten Enerjiye’ isimli proje hızlı bir çalışmanın sonucunda 1 ay önce teknik altyapısı tamamlanarak ve hastanemizde deneme üretimine başlamıştır" dedi.(EFE)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.