Harran Turizm Merkezi Olacak

Harran Turizm Merkezi Olacak

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, “Birkaç sene içinde Harran, bölgenin en önemli turistik merkezlerinden biri olacaktır" dedi.Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Harran İlçesi’ndeki Harran Höyük’te Nisan...

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, “Birkaç sene içinde Harran, bölgenin en önemli turistik merkezlerinden biri olacaktır" dedi.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Harran İlçesi’ndeki Harran Höyük’te Nisan ayında başlatılan kazı çalışmalarını yerinde inceledi. İncelemeleri sırasında Küçük, Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal’dan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Hamam, çarşı ve Sin tapınağı gibi eserlerin ortaya çıkarılması için yürütülen kazı çalışmaları sonucunda 1250 yıllık hamamın büyük bir bölümü ortaya çıkarıldı. UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde de bulunan Harran’da, kalabalık bir ekiple devam eden kazıların Kasım ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Höyük’te devam eden çalışmaları incelemesinin ardından Harran Kalesinde devam eden restorasyon ve kazı çalışmalarını da inceleyen Küçük, burada yaptığı açıklamada Harran’ın kazı çalışmaları sonucunda bölgenin en önemli turistik merkezlerinden biri olacağını belirtti.

Harran’ın Türkiye’deki en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek sözlerine devam eden Küçük "Harran her karış toprağının altında muhakkak bir medeniyete ait önemli hazineleri barındırıyor. Sadece İslamiyet dönemi değil, ondan önceki dönemlerde de Harran, bir medeniyet merkezi olmuştur. Sin tapınağının burada olduğu biliniyor. Daha sonra Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlıları kapsayan İslamiyet döneminde de Harran, yöreye ışık saçan bir merkez olmuştur. Az önce dünyanın ilk üniversitesi Harran Üniversitesi’nde süren çalışmaları inceledik. Şu anda da kale çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık iki yüz kişi bu çalışmalarda yer alıyor. Türkiye’deki en büyük kazı çalışmalarından biri. Çalışmalarımız artarak devam edecektir. Bu çalışmalar belli bir merhaleye vardığında Harran, ilimizin ve bölgemizin en önemli turistik merkezlerinden birisi olacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.