Gürpınar’da çiftçilere yönelik ortak çalışma

Gürpınar’da çiftçilere yönelik ortak çalışma

Van'ın Gürpınar ilçesinde çiftçilere yönelik "Sulama Sistemi Hibe Projesi ile Silajlık Mısır Üretimi" konulu bir eğitim toplantısı düzenlendi.

Van'ın Gürpınar ilçesinde çiftçilere yönelik "Sulama Sistemi Hibe Projesi ile Silajlık Mısır Üretimi" konulu bir eğitim toplantısı düzenlendi.

Gürpınarlı çiftçilere yönelik düzenlenen toplantı, Gürpınar Kaymakamlığı, Gürpınar Belediyesi, Gıda, Tarım ve İl Hayvancılık Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Gürpınar Ziraat Odası Başkanlığı'nın ortak çalışması sonucu gerçekleştirildi. Toplantıya; Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Görentaş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yakup Ayten, Gürpınar Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu, tarım danışmanları ve ilçe tarım mühendisleri ve çiftçiler katıldı. Pilot bölge seçilen Gürpınar'ın Bozyiğit Mahallesi'nde yapılan toplantı çiftçilerin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Sulama sistemi hibe projesi ile silajlık mısır üretimi konulu toplantıda, bu iki projenin detayları, nasıl yararlanılacağı ve kimlerin nasıl faydalanacağı konuları konuşuldu. Ortak çalışma içerisine giren kurumların yapacakları desteklerin anlatıldığı ve ortak bir çalışma içerisinde hareket edilmesi gerektiğinin vurgulandığı toplantıda İlçe Kaymakamı Osman Doğramacı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yakup Ayten ücretsiz silajlık mısır desteğinde bulunacaklarını belirtiler. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Görentaş ise, bu ortak çalışmada kendileri her türlü konuda çiftçilerin yanında yer ve desteklerde bulunacaklarını belirti.

İlçe Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu iİse, proje dahilinde ekipman ve teknik elaman desteği sağlayacağını söyledi. Şamiloğlu, "Daha öncede belirttiğimiz gibi Ziraat Odası Danışmanlık birimi olarak sulama projelerinde de çiftçilerimize her türlü desteği vereceğimizi ve bununla ilgili her konuda yanlarında olacağımızı belirtmiştik. Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ile yaptığımız görüşmeler sonrası kendilerinden talep ettiğimiz 30 koyun desteği karşılığından sonra yapmış oldukları 300 koyun desteği açıklaması bizleri çok sevindirmiştir. Bununla ilgili ziraat odası olarak proje hazırlama aşamasında olduğumuzun da müjdesini buradan tüm çiftçilere vermek isterim" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.