Gemisander Başkanı Şimşek: “isteyen Herkes Yerinde İnceleyebilir”

Gemisander Başkanı Şimşek: “isteyen Herkes Yerinde İnceleyebilir”

Angola’dan geri dönüşüme kazandırılmak üzere İzmir’in Aliağa ilçesine getirilen ve radyoaktif madde taşıdığı iddia edilen 46 bin tonluk dev Kuito adlı gemi kıyıya yanaştı. Gemi Geri Dönüşüm Sanayicile...

Angola’dan geri dönüşüme kazandırılmak üzere İzmir’in Aliağa ilçesine getirilen ve radyoaktif madde taşıdığı iddia edilen 46 bin tonluk dev Kuito adlı gemi kıyıya yanaştı. Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, günlerdir tartışma konusu olan ve radyoaktif madde taşıdığı yönünde haberlerin yapıldığı KUİTO adlı gemi hakkında açıklama yaptı.

Aliağa’ya geri dönüşümü yapılmak üzere getirilen petrol tankeri Kuito’nun herhangi bir tehlikeli atık barındırmadığı onaylandı. Kuito adlı geminin radyoaktif madde taşıdığı iddiaları üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı duruma el koyarak iddialara son noktayı koydu. Öte yandan suskunluğunu bozan Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yetkililerin yerinde inceleme yaptığını vurgulayan Şimşek, yapılan altı saatlik incelemede geminin didik didik tarandığını ve iddia edildiği gibi çevreye ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir maddeye rastlanmadığını söyledi.

“İSTEYEN HERKES YERİNDE İNCELEYEBİLİR“

Zorunlulukları olmamasına rağmen tüm çevreci kurum ve kuruluşlara kapılarının açık olduğunu anlatan Şimşek, şöyle konuştu: “Bu konuda daha önce yaptığımız basın açıklamasında; ‘biz bu oyunu bozarız’ demiştik. Bu oyunu bozduk. Yine bir takım iddiaların öne sürüleceğini çok iyi biliyoruz. Bu nedenle de biz diyoruz ki; isteyen istediği zaman tesislerimize gelip gemiyi yerinde inceleyebilir. Kaldı ki böyle bir durum gerçekten vuku bulmuş olsaydı bizde bu gemiyi bize ‘sağlıklı’ belgesiyle satan ülkeye hiç düşünmeden dava açardık. Ancak biz sadece para için sağlıksız bir gemiyi ülkemize sokmayız. Zira bu bir insanlık suçu olur. AB standartlarını yakalayan ve çevreye ve insan sağlığına duyarlı gemi söküm akreditesi olan tesislerimizde yasa dışı hiçbir şeyin olamayacağı bilinse de çuval dolusu parayı da şaibeli bir gemiye yatıracak kadar da iş bilmez değiliz.”

“BEŞ GÜNDE 250 BİN LİRA KAYIP OLDU”

İzmir’in Aliağa ilçesinde gemi geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir süredir Bangladeş, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerle rekabet içinde olduğuna dikkat çeken Başkan Şimşek, şunları söyledi: “Adamın biri kuyuya bir taş atmış 40 kişi çıkaramamış misali günlerdir yapay gündemle meşgul edilerek zaman kaybediyoruz. Sektörümüz zarar görüyor. Milli ekonomi kaybediyor. Türkiye’nin gemi söküm sektöründeki dünya liderliğini hazmedemeyen rakip ülkeleri sevindiriyoruz. Geri dönüşüm için getirdiğimiz bu gemiyi tüm belgeleri eksiksiz olduğu halde 5 gün boyunca kıyıya yanaştıramadık. Geminin açıkta beklerken geçirdiği her dakikası bize zarar yazdı. Aslı astarı olmayan bir iddia yüzünden 5 günde 250 bin TL kaybımız oldu. Kaldı ki biz ilk çıkan haberin ardından iddiaların gerçeği yansıtmadığına dair gerekli basın açıklamasını yaptık. Kamuoyunu bilgilendirdik ve tek taraflı yayın yapan basın kuruluşlarını uyardık. Ne yazık ki kimse sözümüze kulak asmadı. Yapılan mesnetsiz ihbar yüzünden devletin ilgili tüm kurumları gemiye gelerek tüm incelemeleri tekrar tekrar gözden geçirdi. Nihayetinde geminin karaya vurdurulmasında hiçbir sakınca olmadığını belirten bir rapor ile haklılığımızı bir kez daha belgeledi. Kuito alnımızın akı ile Türk ekonomisine kazandırıldı. Akşam saatlerinde de gemi tesislerimize baştankara emri ile vurduruldu.Şimdi soruyorum; bizim zararımızı kim karşılayacak? Biz şimdi iddiaların asılsız olduğunu kanıtlayan devletin tescilli belgeleri ile birlikte hakkımızda karalama kampanyası başlatanlara tazminat davası açsak haksız sayılır mıyız?”

Asılsız ve kulaktan duyma sözlerle fırtına koparıldığını ifade eden Gemisander Başkanı Adem Şimşek, bugüne kadar ne temsil ettiğim kurumu, ne ailemi ne de ülkemi utandıracak bir işin içinde olmadım" dedi. Günlerdir yaşanan gelişmeleri sabır ve sükûnetle takip ettiğini anlatan

Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı: "Sadece el insaf diyorum. Nihayetinde bizde insanız. Bizimde çoluk çocuğumuz bu ilçede yaşıyor. Herkes gibi bizde burada aynı havayı teneffüs ediyoruz. Biz gözünü para hırsı bürümüş insanlar değiliz. Ancak gözünü para hırsı bürümüş olan birileri, ‘acaba ortalığı karıştırıp sektörden üç beş kuruş kopartabilir miyiz?’ düşüncesiyle mesnetsiz ve asılsız bir şekilde bize saldırıyor. Lakin ne güzel söylemiş atalarımız; ‘yalancının mumu yatsıya kadar yanar’ diye. İşte gerçek ortaya çıktı. ‘Çamur at izi kalsın’ şiarıyla hareket edenlerin foyaları ortaya çıkınca köşeye sıkıştılar. İddiaların gerçek olmadığı anlaşılınca da; ‘Gemide, ebola virüsü de olabilir’ bahanesine sığındılar. Sadece gülüyorum ve söyleyecek söz bulamıyorum.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.