Gelin Ata Bindi, "Ya Nasip" Dedi

Gelin Ata Bindi, "Ya Nasip" Dedi

Manisa’nın Kula ilçesinde yaşayan Zeki Çağılcı, hayatını birleştirdiği Sevgi Tekin’i, araç konvoyu yerine eski gelenekleri yaşatarak at ile düğün evine getirdi.Manisa’nın Salihli ilçesinde yaşayan gel...

Manisa’nın Kula ilçesinde yaşayan Zeki Çağılcı, hayatını birleştirdiği Sevgi Tekin’i, araç konvoyu yerine eski gelenekleri yaşatarak at ile düğün evine getirdi.

Manisa’nın Salihli ilçesinde yaşayan gelin Sevgi Tekin, baba evinden araç konvoyu ile alınarak Kula’ya getirildi. Daha sonra Kula’nın girişinde gelin ile damat ata bindirilerek eski gelenek yaşatıldı. Damat evine, Kula Efe ve Yaren ekibinin gösterileri eşliğinde, Kula sokaklarında atın üstünde gezerek gelen gelin Sevgi Tekin ve damat Zeki Çağılcı, konvoy boyunca el ele tutuşarak sevgilerini gösterdi. Kula’da bu eski geleneğe şahit olan vatandaşlar cep telefonları ile anı ölümsüzleştirmek için video ve resim çekti. Gelin ile damat, Efe başının maniler söyleyerek bahşiş istemesinin ardından, efe başına bahşiş vererek dualar eşliğinde düğün evine girdi.

BAHŞİŞ ALMAK İÇİN GELİN İLE DAMADIN ÖNÜNÜ KESTİLER

Kula’nın adetlerinden olan gelin ve damadın önünü keserek bahşiş istemede ise farklı bir durum yaşandı. Kula’nın adetlerinden olan urgan ya da iple gelin ve damadın önünü keserek bahşiş istenilen geleneğe bir yenisi daha eklendi. Urgan taşıyamadığı için gelin ve damadım önünü metre ile kesen Fadime Acar, "Adet olduğu için adet sünnet yerini bulsun diye ve Kula’nın adeti olduğu için bahşiş almak üzere damat ve gelinin önünü kestim. Urgan ya da iple kesmem gerekiyordu. Bunu taşıyamazdım. En kolay taşınabilir olduğu için metre ile kestim” dedi.

"Birbirimizi çok sevdik ve bu sevgimizi evlenerek taçlandırdık" diyen damat Zeki Çağılcı ise "Bu adeti genellikle Kula’nın eski filmlerinde gördüğüm için daha hoş olduğunu düşünerek, eşimle böyle bir karar verdik. Bugünde bunu yaptık. Bizce güzel oldu. Yorumlar Kula halkının” dedi.

Çok mutlu olduğunu ifade eden gelin Sevgi Tekin de, “Eşim istedi. Eski bir adet olduğu için ata bindim. Biraz korkuyordum ama yine de bindim. Eşim istediği için" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.