GANDHİ

Bugünlerde izlenmesi gereken filmler ve kendimize göre okunmaya değer kitaplarla vakit geçiriyoruz. Düşüncelerini önemsediğimiz arkadaşlarımızdan öneriler alıyoruz. Bu önerilerden biri de Gandhi filmiydi. 

**

İzlerken “ben böyle olmayı başarabilir miyim?” , “vurana elsiz” davranabilir miyim? sorularını sormadan edemiyorsunuz. Zira vurana el kaldırsaydı arkasında üçyüzelli milyon çift el vardı o günün Hindistan’ında. 

**

Üçyüzelli milyon Hindistanlıyı yüzbin İngiliz’in yönettiği bir zamanda ortaya çıkıyor Gandhi. İnsan olmak, insan kalmak ve herkesin aynı insani muameleyi görmesini sağlamanın mücadelesini veriyor hayatı boyunca. 

**

“Adil olmayan insanlar gibi adil olmayan kanunlar da var gerçeğini fark edip bu gerçeği acı da olsa değiştirmeye talip oluyor. Talip oluyor ama etrafındakilere; “savaşın, ama kışkırtmayın” diyor. Acılarının onların adil olmadığını göstermelerini sağlayacağını düşünüyor. Gerçeğin ve sevginin galip geleceğini, zalimlerin ve canilerin sonunda hep kaybedeceklerini telkin ediyor yanındakilere. 

**

“Güç, fiziki kapasiteden değil boyun eğmeyen iradeden gelir” diyerek boyun eğmeyi yasaklıyor. Tabii boyun eğdirmeyi de. Bütün insanlık etnik ve dini ayrışmalardan, ayrıştırma düşüncesinden uzak olmalı. 

**

Bunu da; “ben Hinduyum, ben Müslümanım, ben bir Hristiyanım, bir Yahudiyim” sözleriyle destekliyor. Dünyadaki tek şeytanın kalplerimizde olduğunu, savaşı kalplerimizle yapmamız gerektiğini, göze göz dişe diş savaşın dünyayı kör edeceğini savunuyor. 

**

“Tanrının yöntemlerini düşün ve onları uygulamaya çalış. Ebedi doğruları temsil eden ışıklar sönmedi sönmeyecek.” Gibi düsturları kendine rehber ediniyor.

Yönetimdeki Hindu olmayan azınlık halkı kışkırtıp suç işlemeye zorluyor. Ki onları cezalandırmak için haklı sebepleri olsun. Sopalarla dayak yiyip düşüyorlar yere Hindular ama el kaldırmıyorlar. Sopayla değil iradeleri ile savaşıyorlar. Ve bunu bütün dünyaya duyurmayı başarıyorlar. İstedikleri tek şey kendi ülkelerinde özgür olmak, üçüncü sınıf insan olmamak. İnsanca yaşamak. 

**

Gandhi’yi anlatan kitaplar var ve birçok yazı. Ben sadece filmde görebildiklerimi yazdım. Güçlü insani değerleri esas alarak nelerin başarılabileceğini görmüş oldum. Gördüm ama uygulayabilir miyim bilmiyorum.

**

Çünkü bana biri sopayla vurursa ben de ona vurmaya çalışırım. Hakaret ederse muhtemelen kendimce karşılık veririm. Kibirli yaklaşırsa herhalde mütevazı davranmam. Çirkin yenilgiyi de güzel kaybedişleri de kabullenmem. Tanrı’nın yöntemlerini bildiğimiz halde çoğumuz bunu yapmayız yapmıyoruz. 

**

Zira hepimiz birbirimize şahidiz. Bir parti yüzünden, geçici menfaatlerden dolayı görmediğimiz şeylerin yeminlerini ediyoruz. Bencillik ve empati yoksunluğu bedenimizde damar damar. Kendi kalplerimizle değil hep başkalarıyla savaşarak büyütüyoruz o damarları.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.