G-20 İçin Antalya Ve Serik’te Birer Spor Salonu Gözaltı Merkezi Oldu

G-20 İçin Antalya Ve Serik’te Birer Spor Salonu Gözaltı Merkezi Oldu

G-20 Liderler Zirvesi hazırlık toplantısında Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, kalabalık gözaltı ihtimallerine karşı Antalya ve Serik’te birer spor salonunun gözaltı merkezi olarak belirlendiği...

G-20 Liderler Zirvesi hazırlık toplantısında Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, kalabalık gözaltı ihtimallerine karşı Antalya ve Serik’te birer spor salonunun gözaltı merkezi olarak belirlendiğini açıkladı.

Antalya Valisi Muammer Türker başkanlığında Uygulama Oteli’nde gerçekleşen G-20 Liderler Zirvesi hazırlık toplantısına Vali yardımcıları Mehmet Kurdoğlu, Mehmet Yavuz, G20 Liderler Zirvesi Lojistik Görev Gücü Başkanı Büyükelçi Hasan Aşan, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Zeki Çatalkaya ve kurum müdürleri katıldı.

15-16 Kasım tarihlerinde G-20 Liderler Zirvesi’nin yapılacağı bölgede yeni incelemelerde bulunduğunu belirten Vali Muammer Türker, hazırlıklar bakımından son haftaya girildiğini belirterek, toplantıda yapılanlardan çok yapılamayan eksik kalan çalışmaların konuşulup görüşüldüğünü söyledi.

Vali Türker’in zirve hazırlıklarına ilişkin kurum yetkililerinden ayrı ayrı bilgi aldığı ve görüşüldüğü toplantıda, G-20 Liderler Zirvesi İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu kısa bir sunum yaptı.

Vali Yardımcısı Kurdoğlu, 15-16 Kasım tarihlerinde Kadriye Belek’te gerçekleşecek zirveye bini Türk heyeti olmak üzere toplam 13 bin kişinin katılacağını söyledi. Güvenlik tedbirleri amacıyla Genel Eylem Master Planı hazırlandığını kaydeden Kurdoğlu, ayrıca güvenlik hizmetlerinin koordinesi ve yönlendirilmesi amacıyla da Güvenlik Tedbirleri Operasyon Merkezi’nin faaliyete hazır hale getirildiğini ifade etti.

Zirve yapılacak bölgenin 15 Temmuz tarihinden itibaren emniyet sorumluluk alanına dahil edildiğini hatırlatan Kurdoğlu, Antalya merkezi ve Serik ilçesinde belirlenmiş olan yerlerde toplanma, basın açıklaması, protesto yürüyüşlerinin ve muhtemel eylemlerin organizasyon bölgesinden uzakta güvenli yerlerde yapılmasının sağlanacağını kaydetti. Kurdoğlu, kalabalık gözaltı ihtimallerine karşı Antalya ve Serik’te birer spor salonunun gözaltı merkezi olarak belirlendiğini açıkladı.

Güvenlik tedbirleri kapsamında Zirve için Antalya genelinde 7 bin 250’si il dışından olmak üzere yaklaşık 11 bin personelin görevlendirildiğini ve binden fazla araç tahsis edildiğini belirten Kurdoğlu, ayrıca Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığınca gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü internet sitesinden ulaşılabilecek şekilde zirve ile ilgili bilgilendirici bir sayfa açıldığını söyleyen Kurdoğlu, başta 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanunu olmak üzere yabancıların bilmelerinde fayda görülen hukuki düzenlemelerin değişik dillerdeki tercümelerini içeren broşürler hazırlandığını anlattı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.