Evdirhan’da Kazı Çalışmalarında Sona Gelindi

Evdirhan’da Kazı Çalışmalarında Sona Gelindi

Selçuklu Sultanı İzzeddin 1. Keykavus tarafından 1210-1219 yılları arasında inşa ettirilen ancak ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle harabe görünümünde ki Evdirhan’da başlatılan kazı çalışmaları bitme...

Selçuklu Sultanı İzzeddin 1. Keykavus tarafından 1210-1219 yılları arasında inşa ettirilen ancak ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle harabe görünümünde ki Evdirhan’da başlatılan kazı çalışmaları bitme aşamasına geldi.

Döşemealtı Belediyesi tarafından 800 Yıllık Evdirhan’ın bölge ve Türk turizmine kazandırılması amacıyla başlatılan kazı çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2.5 ay önce başlayan kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Turgay Genç, yetkililerden bilgi aldı.

Döşemealtı ilçesin de tarihin her dönemine şahitlik edecek bulgu, eser ve yapıtların olduğunu söyleyen Başkan Turgay Genç, Evdirhan’ın da onlardan birisi olduğunu kaydetti. Genç, “Evdirhan Selçuklu Sultanı tarafından 800 yıl önce yaptırılmış dönemin en güzel dinlenme ve konaklama merkezlerinden birisiydi. Günümüze kadar kısmen korunan ancak bakımsızlık nedeniyle kaderine terk edilmiş durumda ki Evdirhan’ı turizme açmak ve belediyemizin kültürel etkinliklerini yapmak üzere ilgili kurumlarla işbirliğine giderek kazı çalışmalarını başlattık. Birkaç hafta içerisinde kazılar tamamlandığında restorasyon çalışmalarına başlanacak ve 1.5 - 2 yıl sonra Evdirhan aslına uygun olarak yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet verecek hale gelecektir” dedi.

KAZI ÇALIŞMALARI TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR

Evdirhan’ın kazı çalışmaları, Sanat Tarihçisi, Arkeologlar ve Müze Uzmanı gözetiminde 30 personel tarafından haftanın 6 günü aralıksız devam ediyor. Antalya’ya 18 kilometre uzaklıkta Karaman Mahallesi’nde ki Evdirhan’da gerçekleştirilen kazılar sırasında ağırlıklı olarak İslami sikkeler, lüle ve seramik parçaları ile metal objeler envanter eşliğinde Antalya Müzesi’ne teslim ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.