Abdullah Leblebici

Abdullah Leblebici

Eti Alüminyum hem yatırımlara, hem de yardımlara devam ediyor

Seydişehir’in can damarı niteliğindeki kuruluşu Eti Alüminyum yeni yatırımlarla yılların yorgunluğunu üzerinden atarak bünyesine kattığı son sistem makinelerle alüminyum üretimindeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

1973 yılında kurulan ve 1977 yılında tam kapasite ile üretime başlayan fabrikaya 2005 yılında yapılan özelleştirmeye kadar önemli bir yeni yatırım yapılmadı. Adeta kaderine terk edildi.

YATIRIMLARA DEVAM

2005 yılından bu yana toplamda 600 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapıldı. Bunun yanında başta savunma ve otomotiv sanayii olmak üzere stratejik öneme sahip ürünleri ülke ekonomisine kazandırmak için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Bunların başında, Dünyanın en önemli alüminyum üreticilerinden olan Çin Halk Cumhuriyeti'nde alüminyum üretim tesislerinin yüzde 70'inin yapımını üstlenen SAMI şirketi ile Eti Alüminyum A.Ş arasında yapılan anlaşmayla, tesislerde kurulan 300 bin amperlik elektrolizler sayesinde enerji tüketiminde büyük tasarruf sağlandı.

Yeni teknolojiyle elektrolizlerin ürettiği flor gazı atmosfere atılmayıp kapalı devre ile yeniden üretime kazandırıldı.

Böylece çevrenin kirlenmesinin önüne geçildi. Verimlilik daha da arttı.

Eti Alüminyum A.Ş. yönetim kurulu başkanı Ekrem Cengiz; “Seydişehir insanının benliğinde hoşgörü vardır, sevgi vardır. Bu durum Seyit Harun Veli Hazretlerinden bize kalan bir mirastır, Mirasımıza her zaman sahip çıkmasını bilmeliyiz. Eti alüminyum Seydişehir’in gelişmesi, dünyada tanınması için önemli bir araçtır.” İfadeleri ile Seydişehir’ e bakış açısını net olarak ifade etmiştir.

YARDIMLARA DEVAM

Seydişehir’ e daha önce Ahmet Cengiz mühendislik fakültesi, Şaban Cengiz Kültür Sitesi gibi önemli hizmetleri kazandıran, bunun yanında her tür ayni ve nakdi yardımları kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra vatandaşlara da yapan Eti Alüminyum, şimdi de Türkiye’ nin en modern “Yaşlı bakım ve Refakatçi evini” ilçeye kazandırıyor.

Anabağlar Mahallesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesi üzerinde mülkiyeti Seydişehir Belediyesi’ne ait taşınmaz üzerine 4 bin 200 metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek Yaşlı Bakım ve Refakatçi Evinin temeli Mart ayında atılacak.

5 kat olarak planlanan merkezde, 40 ar metrekarelik 36 oda, sosyal aktivite alanları, Dinlenme Salonları, Kafeterya, Restoran, doktor ve televizyon odaları, hobi salonları ve bahçesi bulunacak.

Misafir edilecek vatandaşlar, 40 ar metrekarelik her türlü gereksinimleri bulunan özel odalarda birer kişi olarak ağırlanacak.

Bir taraftan tesislerin yenilenmesi çalışmalarına ve stratejik ürünlerin üretilmesi için çalışmalarına devam eden Eti Alüminyum, Seydişehir’ den yardımlarını da esirgemiyor.

CENGİZ AİLESİNE TEŞEKKÜR

Yaşlı bakım ve refakatçi evinin yapılmasını Cengiz ailesi üstlendiğini ifade etmiştim. 16-17 milyon lira dil ile kolay söyleniyor, ama öyle değil. Bahsi geçen rakam 16-17 trilyon lira.

Cengiz ailesinin yapımını üstlenmesi yaklaşık 30 yıldır konuşulan ama bugüne kadar gerçekleştirilemeyen “Yaşlı bakım ve refakatçi evi” ni Cengiz ailesi Seydişehir’ e kazandırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Başkan Mehmet Tutal gerçekleştirdiği toplantı ile bu hizmetin müjdesini vermişti.

Başkan Tutal, gibi ben de Cengiz ailesine Seydişehir’ e kazandırdıkları için teşekkür ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.