Esnaf Ve Sanatkarlara Devletten Tam Destek

Esnaf Ve Sanatkarlara Devletten Tam Destek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Genel Müdür Yardımcısı İlhan Polat, 7 Kasım 2015 tarihinde Pazarcılar Federasyon Başkanı Ali Karaca, Yönetim Kurulu Üye...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Genel Müdür Yardımcısı İlhan Polat, 7 Kasım 2015 tarihinde Pazarcılar Federasyon Başkanı Ali Karaca, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Pazarcı Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanlarıyla bir araya geldi.

Söz konusu toplantıda, pazarcı esnaf ve sanatkârların sorun ve taleplerinin yanı sıra Federasyon ve esnaf odalarının sorun ve görüşleri değerlendirildi.

Pazarcıların hizmetleriyle ülkemizin en önemli mesleklerinden biri olduğunu vurgulayan Genel Müdür Necmettin Erkan, Federasyon bünyesinde toplam 95 adet esnaf ve sanatkâr odasının büyük bir özveri ile yaklaşık 60 bin esnaf ve sanatkâra hizmet etiklerini söyledi.

Genel Müdür Necmettin Erkan, son 10 yıllık süreçte Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü olarak gerçekleştirdikleri faaliyetler ile yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi.

"1- Esnaf ve sanatkarlar için Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir strateji belgesi haçırlayarak ESDEP’i uygulamaya koyduk

Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğümüzce ESDEP kapsamında unutulmaya yüz tutmuş esnaf ve sanatkârlarımızın vergiden muaf tutulmasından, esnaf ve sanatkârlarımızın kullandığı kredi miktarlarının artırılmasına kadar birçok tedbir hayata geçirilmiş olup, kalan tedbirlerle ilgili çalışmalarımız da diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde devam etmektedir.

2- Esnaf ve Sanatkarlar Şunasını gerçekleştirdik

Esnaf ve Sanatkârlar Şurasının toplanmasının, Bakanlıkların, üniversitelerin, meslek kuruluşlarının ve ilgili gerçek ve tüzel kişilerin bilgi ve tecrübelerinden yararlanılarak çözüm yollarının aranması ile alınacak yasal ve idari önlemlerin tespiti, ülke düzeyinde izlenecek politikaların oluşturulması açısından önem arz ettiğini düşünüyoruz. Bu kapsamdaEsnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğümüzce, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da teşrifleriyle 26-27 Kasım 2014 tarihinde 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurasını gerçekleştirdik. Şurada beş başlık altında 36 karar alınmıştır. Bu kararların takibi de Genel Müdürlüğümüzce yapılmaktadır.

3- Yıllardır beklenen perakende ticareti düzenleyen kanunu çıkardık

Perakende sektörünü düzenleyen ve esnaf ve sanatkârlarımız lehine birçok yenilik getiren düzenleme yasalaşarak yürürlüğe girmiştir.

4- Esnaf ve sanatkarların devlet destekli kullandığı krediler rekor seviyelere ulaştı

Esnaf ve sanatkârlara Halk Bankasından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle kullandırılan kredilerin tutarı Eylül 2015 sonu itibarıyla 15,3 Milyar TL’ye çıkarılmıştır.

Esnaf ve sanatkâr kredileri için ayrılan Hazine desteği 2015 yılında 750 milyon TL’ye yükselmiştir. Bu dönemde esnaf ve sanatkâr kredileri için mali bütçeden yaklaşık 3,8 milyar TL’lik ödenek ayrılmıştır.

2002-2014 döneminde yaklaşık 1.100.000 esnaf ve sanatkârımız bu krediyi kullanmıştır.

5- Esnaf ve sanatkarın KOSGEB desteklerinden faydalanmaktadırlar

15.11.2014-15.05.2015 tarihleri arasında KOSGEB destek programları kapsamında esnaf ve sanatkâr kesimine TOPLAMDA :8731 esnafımız bu yıl içeresinde yaklaşık 52 milyon TL tutarında destekten yararlandırılmıştır".

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.