Esmek, Sektörlere Ara Eleman Yetiştiriyor

Esmek, Sektörlere Ara Eleman Yetiştiriyor

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde yer alanSanatsal ve Mesleki Eğitim Kursları (ESMEK), kentteki sektörlere ara eleman yetiştiriyor. Erzurum Büyükşehir Be...

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan

Sanatsal ve Mesleki Eğitim Kursları (ESMEK), kentteki sektörlere ara eleman yetiştiriyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in istihdam ve meslek sahibi olunması yönünde verdiği talimat gereği şehrin ekonomik ihtiyaçlarına yönelik kurslar açılıyor. İŞKUR Erzurum İl Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışmada ESMEK bünyesinde bu yıl 11 kurs açıldı. Bilgisayarlı muhasebe, makine nakışı, 4-6 yaş çocuk bakımı, özürlü engelli bakım elemanı, adli takip elemanı, ön muhasebe, reyon görevlisi, temel sekreterlik branşlarına 1300 kişi müracaat etti. Yapılan mülakatlarda sınavları başarıyla geçen yetenekli vatandaşlardan 375 kişi kurslara ücretli olarak başladı. Kent hayatında vatandaşlara sosyal ve ekonomik destek sağlayan ESMEK’in Mahallebaşı’ndaki eğitim merkezinde açılan kurslar, ilgili yerleşim biriminde yaşayan semt sakinlerinden de yoğun ilgi görüyor. Müracaatları 09 Kasım’da bitecek olan bayan kuaförlük, yaş pasta ve reyon görevlisi kurslarına bu yıl 115 kişi alınacak. Erzurumlu gençlere, aile bütçelerine katkı sunmak isteyen ev hanımlarına, meslek sahibi olmak isteyen her yaştaki yetişkinlere açık olan istihdam içerikli kurslarda vatandaşlara günlük 20 lira ücret ödenecek.

“ERZURUM İÇİN EKONOMİK REÇETE ÜRETİYORUZ”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, belediyeciliği sadece rutin hizmetlerle değil çok yönlü bir yönetim anlayışı olarak gördüğü ifade etti. Şehir için ekonomik reçete üretildiğini bildiren Başkan Mehmet Sekmen, şunları kaydetti: “Şehrimizde bacasız sanayi olarak tanımlanan kamu ve özel sektör kuruluşlarının yanında Erzurum için ekonomik reçete üretiyoruz. Şuan hali hazırda yatırım için bekleyen büyük sermayedar işadamları var. Biz istiyoruz ki sektörleri Erzurum’a getirmeden önce kentin ara eleman ihtiyacını karşılayıp bölgemizde nitelikli bir iş gücü oluşturalım. İşte bu düşüncemizin hayata geçmesi için ESMEK’e büyük önem veriyoruz. ESMEK ile birlikte bölgemizin istihdam sorununu çözerek, vatandaşlarımızı meslek sahibi yapacağız. Böylelikle Erzurum’da kişi başına düşen milli gelir de artacak.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.