Eskişehir’de Sağlık İletişimi Sempozyumu

Eskişehir’de Sağlık İletişimi Sempozyumu

Eskişehir’de Sağlık İletişimi Sempozyumu (SİS 2015) başladı.Sağlık Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından Prof. Dr. Erkan Yüksel’in organizasyon...

Eskişehir’de Sağlık İletişimi Sempozyumu (SİS 2015) başladı.

Sağlık Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından Prof. Dr. Erkan Yüksel’in organizasyon başkanlığında düzenlenen sempozyumda, sağlık alanındaki iletişim ele alındı. Sempozyum hakkında bilgi veren Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan, Türkiye ölçeğinde sağlık iletişimi sempozyumunun ilk kez düzenlendiğini belirtti. Sempozyumun beklenenden daha yoğun bir katılımla gerçekleştiğini kaydeden Prof. Dr. Gürcan, “Bunun ortaya çıkışı daha önce Sağlık Bakanlığında yapılan eğitimlerde böyle bir şeye ihtiyaç olabileceği ile yola çıkıldı. Biz de sempozyumu düzenledik. İlk beklentimiz 30-40 kişi civarında olur diyeydi ama şuan 80 kişiye yakın katılım söz konusu. 60 tane de bildiri geldi. Bunların 40 tanesi sunulmak üzere programa alındı. Sağlık Bakanlığından temsilciler katılıyor. 12 tane meslek örgütü ve 22 değişik üniversitede akademisyenler katılıyor” dedi.

Sempozyumda panellerin ve söyleşilerin de olacağını aktaran Prof. Dr. Gürcan, “Bu bir başlangıçtı. Geliştirerek seneye daha güçlü olarak düzenlemeyi planlıyoruz. Sağlık iletişimi, özellikle son yıllarda hasta-doktor, hasta yakını-doktor arasında önemli unsurlardan bir tanesi. Biz de iletişim açısından ne yapılabilir, bunun hasta ayağı, hasta yakını ayağı, hastane ayağı, doktor ayağı, ilaç firmaları ve pazarlama ayağı, acili, polikliniği ve ameliyat gibi birçok ayağı var, çok geniş bir sektör. Bunların her biri farklı iletişim unsurlarını barındırdığı için onlar ele alınacak. Doktor hasta ayağını, iletişimci de iletişim ayağını biliyor. Biz burada ikisin kaynaştırmak istiyoruz. İletişimcinin görevi ilaç yazmak, hastaya bakmak değil ama o süreçleri analiz ederek düzeltilmesini sağlamak. Doktor iletişim ayağını bilmeden yıllardan aldığı tecrübelerle bir şeyler anlatmak istiyor. Biz bunu daha disipliner boyutta ele almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sempozyumun yarın sona ereceği bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.