Esev’de Yeni Eğitim Dönemi Kadir Topbaş İle Açıldı

Esev’de Yeni Eğitim Dönemi Kadir Topbaş İle Açıldı

Her yıl 40’tan fazla sanat dalında binlerce kursiyerin eğitim aldığı Esenler Belediyesi Sanat Ev’nin (ESEV) 2015-2016 kurs dönemi açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığ...

Her yıl 40’tan fazla sanat dalında binlerce kursiyerin eğitim aldığı Esenler Belediyesi Sanat Ev’nin (ESEV) 2015-2016 kurs dönemi açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle gerçekleşti.

İstanbul’un en kapsamlı sanat kurslarından biri olan Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV), 2015-2016 kurs dönemini Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle hizmete sundu. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksü, ilçe protokolü ve çok sayıda kursiyer katıldı.

Kapılarını sanatseverlere açan ESEV’de Esenler halkına bağlamadan kemana, ebrudan minyatüre, tiyatrodan diksiyon kursuna kadar 40’dan fazla sanat dalında eğitim veriyor. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek eğitimlerden 8 yaş üzerindeki Esenlerde oturan bütün vatandaşlar ücretsiz olarak yararlanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı kültür merkezinin girişinde seslendirdiği marşlar ile törene renk kattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kültür merkezinde ney ve bağlama eğitimi gören kursiyerlerin sınıflarına giderek kurs hakkında bilgi aldı.

KÜLTÜR MERKEZLERİYLE YENİ BİR UFUK ÇİZİLİYOR

2 Kasımda Türkiye’nin kaosa uyanmadığını, geleceğe umutla bakan bir Türkiye ortaya çıktığını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Değişik branşlarda eğitim alacak yavrularımız kendi kabiliyetlerini geliştirecekler. Geliştirdikleri bu kabiliyet ile kendilerine yani bir ufuk çizecekler. Siz sadece fiziki yapısını geliştirirseniz, onu dengeleyecek bir takım değerleri vermezseniz onun fiziksel yapısı hiç bir şey ifade etmez. Bu manada bu kültür merkezleri son derecede önemlidir. Büyükşehirler de insanlarımızın kendi yaşam alanları içerisinde günlük yaşantıların dışında bir başka meşguliyetlere ihtiyacı var” dedi.

“BU ŞEHİRLER NİCE YİĞİTLERİ YOK ETMİŞTİR”

Kültür merkezlerinin çocuklar için gidebilecekleri 3. Adres olduklarını ifade eden Topbaş sözlerine şöyle devam etti:

“ Ailesi çocuğunun okulda, eğitim veya kültür merkezinde eğitim aldığını bilecek. Şehirlerdeki çocuklar 10 yaşına kadar kapının önünde, 14 yaşında arka sokakta ama ondan sonra nerede olduğunu bilemezsiniz. Bu şehirler nice yiğitleri yok etmiştir. Bu bakımdan bu gibi yerler çocuklara verecekleri eğitimler ile farkındalık kazandıracaktır. Biz ne kadar kendi değerlerimize sahip çıkarsak o kadar dünya bizi örnek alır.”

“GELECEKLERİNİ TAHAYYÜL EDEBELECEKLERİ BİR MERKEZ YOKTU”

7’den 70’e bütün vatandaşlar için ücretsiz olarak verilen kursların önemini vurgulayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Burada herkesin yakınları kültür ile bu merkezde buluşuyorlar. Bir şehir yapan şey ne kadar kültür ürettiği ve ne kadar kültür tükettiğidir. Esenlerde bulunan Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nin önemini bütün vatandaşlarımızın biliyor. 5 yıl önce Esenlerin en temel sorununu sorduğunuz zaman, 1.temel sorun olarak güvenlik problemi gösteriliyordu. Çünkü çocuklarımızın gidip kendilerini gelecek tahayyül edebilecekleri böylesine merkezden mahrumdular” dedi.

Açılış töreni sonunda sanatçı Ömer Çelik nostaljik şarkıları ile salondakilere konser verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.