Esenler’de ’şehir Dersleri’ Verilecek

Esenler’de ’şehir Dersleri’ Verilecek

Türkiye genelindeki imam hatip öğrencileri ve üniversite öğrencilerine kentleşme ve şehir bilinci kazandırmayı amaçlayan "Şehir Dersleri" projesinin lansmanı yapıldı. Şehirlere dair birçok konu hakkın...

Türkiye genelindeki imam hatip öğrencileri ve üniversite öğrencilerine kentleşme ve şehir bilinci kazandırmayı amaçlayan "Şehir Dersleri" projesinin lansmanı yapıldı. Şehirlere dair birçok konu hakkında eğitim verilecek olan proje kapsamında, ilk ders 8 Kasım Pazar günü başlayacak.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nin ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği ile ortaklaşa düzenlediği "Şehir Dersleri" projesinin lansmanı yapıldı. Proje ile Türkiye genelindeki imam hatip ve üniversite öğrencilerinin kentleşme ve şehir bilinci oluşturulması amaçlanıyor. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ile öğrenciler katıldı.

GENÇLER ŞEHİR YAPISINI TÜM YÖNLERİYLE ÖĞRENECEK

Kentsel-kırsal mekanı ve planlamayı bütün bileşenleriyle yeniden düşünmek, kentlerin bugününü ve geleceğini kurgulamak ve tartışmak amacıyla düzenlenecek eğitimlerde, alanında uzman akademisyenler ve sosyologlar, gençlere kendi sempozyumlarını yapma imkanı da sunacak. 6 hafta sürecek eğitimlerle yarının mimarları ve kent bilimcilerinin, daha yaşanabilir kentler için geliştirebilecekleri farklı bir bakış açısı kazanması hedefleniyor.

“İSTANBUL’UN ÖNEMİNİ KAVRAMIŞ DEĞİLİZ”

İstanbul merkezli bir yer olarak şehir dersleri yapılacağını belirten Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, “İstanbul dünyanın merkezi olduğu için İstanbul’da olmaması mümkün değil şehir derslerinin. Napolyon’un bir sözü var; ’Dünya tek devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu’ diye. İstanbul Batı Roma’nın 496’da yıkılmasından sonra 1923 senesine kadar dünyayı yöneten şehirdir. Yani İstanbul’dur. Sonra’da cumhuriyetin kuruluşuna kadar başkent olmuştur. Halen de dünyanın önemli kentlerinden birisidir. Biz bu önemi tam kavrayamamış olsak da” şeklinde konuştu.

“ŞEHİRLERİMİZE RUH KATMAMIZ GEREKİYOR”

Anlamlı bir projede Esenler Belediyesi ile işbirliği yaptıklarını belirten ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ise, “Yalnız başına şu şehir dersleri konusu bile beni çok heyecanlandırıyor. Eskiden çok daha genel başlıkları konuşurduk. İmam hatiplilerle ilgili biz Anadolu’ya gidince, İstanbul’da onları ziyaret edince, eski mezunlarımızla konuşunca imam hatip ruhunun eksikliğinden zaman zaman bahsederiz. Özellikle 28 Şubat öncesinde imam hatiplerin daha iyi olduğunu bu dönemde sayının da artışı ile birlikte bir şeylerin eksik olduğunu söyleriz. Bu eksik olan şeyin ruh olduğunu da söyleriz. Doğrudur. Ruhumuz, heyecanımız ile ilgili eksiklerimiz var. Ama sadece imam hatiplerle ilgili değil şehirlerimizde ruh ile ilgili eksiklerimiz var. Şehirlerimize de ruh katmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.