Erzurum’a 100 Yıllık İçme Suyu Altyapısı

Erzurum’a 100 Yıllık İçme Suyu Altyapısı

Erzurum’un içme suyu şebekesi ductil font borularla yenilenecek.Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in şehrin üst yapısı ve altyapısıyla ilgili başlatmış olduğu dönüşüm hamlesi çerçevesi...

Erzurum’un içme suyu şebekesi ductil font borularla yenilenecek.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in şehrin üst yapısı ve altyapısıyla ilgili başlatmış olduğu dönüşüm hamlesi çerçevesinde en modern sistemlerin Erzurum’a kazandırılması doğrultusunda içme suyu şebeke borusunda da en kaliteli borular tercih edildi. Gelişmiş tüm ülkelerde kullanılan ductil font borularla yenilenecek olan içme suyu şebekesi sayesinde şebekedeki su kayıp ve kaçaklarının önemli ölçüde azalması hedefleniyor. İçi betonla kaplı elastik özelliği olan ductil font borular, yüksek basınca dayanıklılık gösteriyor. Diğer içme suyu şebeke sistemlerine göre işletme maliyeti daha düşük olan ductil font borulara, elastik özelliği ve katmanlı yapısı sayesinde dış yüzeyinde meydana gelebilecek herhangi bir kırılma neticesinde dahi dışarıdan herhangi bir kirleticinin karışma olanağı bulunmuyor.

Fransa, Çin, Suudi Arabistan ve Türkiye’de üretilen yüz yıllık ömre sahip olan ductil font içme suyu şebeke hattı sayesinde şebekedeki su kayıpları önlenecek, içme suyu arıtma tesisinden musluklara kadar suyun güvenle ulaşması sağlanacaktır. İçme suyu şebekesinin ductil font borularla yenilenmesi için ESKİ tarafından 100 kilometrelik boru alım ihalesine çıkıldı. 100 mm ile 300 mm arasında muhtelif çaplarda ductil font içme suyu şebeke borusu ve yedek parçalarını ihtiva eden ihalenin iki ay içinde sonuçlanması hedefleniyor. İhalenin tamamlanmasına müteakip öncelikli olarak arızaların çok görüldüğü yerleşim yerlerinden başlamak üzere mevcut içme suyu şebekesi ductil font borularla yenilenecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.