Erzincan’da 2 Bin Çiftçi Mağdur Olacak

Erzincan’da 2 Bin Çiftçi Mağdur Olacak

Erzincan Akbulut Sulama Birliği Başkanı Zeki Tanrıverdi, birliğe ait olan P1 ve P2 pompalarının alınan meclis kararı ile kapatılarak devredileceğini hakkında açıklamada bulundu.Zeki Tanrıverdi, açıkla...

Erzincan Akbulut Sulama Birliği Başkanı Zeki Tanrıverdi, birliğe ait olan P1 ve P2 pompalarının alınan meclis kararı ile kapatılarak devredileceğini hakkında açıklamada bulundu.

Zeki Tanrıverdi, açıklamasında şu görüşlerde bulundu;

“1980 yılında kurulan Mertekli bölgesinde bulunan elektrikli sulama sistemlerimiz var. Çakırman bölgesinde bunan Ekşisu bölgesinde bulunan P1 ve P2 pompaları bu pompalar geçmişte DSİ tarafından çalıştırılmış. O zaman DSİ tarafından hem yüzde 30 devlet tarafından süspansiyonlu olması, elektriğin ucuz olması hemde DSİ kanalıyla devlet tarafından çalıştırılması belli bir süreye kadar gelmiş. Ancak daha sonra 2002 yılında kurulan Akbulut Sulama Birliğinin kuruluşundan sonra P1 ve P2 pompasının birliklere devredilmesi kararı alınmış olup o dönemki sulama birliği başkanımıza devredilmiş. Daha sonra 2003-2013 yılları arasında TEDAŞ devlete ait olduğundan birlikler bunlara para bazen ödemiş bazen de ödeyememiş. Devlet tarafından birliklerin ne suyu kesilmiş nede birlikler mağdur edilmiş.

Daha sonra ARAS Edaş’a devredilmesinden sonra sıkıntılar başlamış bulunmakta. Daha önceden birliğin birikmiş borcu 18 milyon TL civarında. Bu borçların silineceği söylendi. Ancak bu borçlar silinmedi. Bu borcun sadece faizi silindi. Bize yapılandırma yapmamız söylendi. Bizim de ödeme gücümüz olmadığı için bunu kabul etmedik. Bizim çiftçiden 3 milyon TL alacağımız var. Bu alacağı avukatlar aracılığı ile almaya çalışıyoruz. Birliğimizin de ARAS Edaş’a 2 Milyon 200 bin TL civarında borcu var. ARAS Edaş ta bize bu borcu ödemediğimiz taktirde bize elektrik veremeyeceğini söyledi. Elektrik olmayınca P1 ve P2 pompalarımız çalışmayacak. Biz bundan dolayı olağan üstü meclisimizi toplayarak birliğimiz bünyesinde olan P1 ve P2 pompalarını aldığımız meclis karası ile DSİ’ye devir kararı aldık. Bununla ilgili bir çok yerlere de bu kararımızı gönderdik. Birliğimiz bünyesinde 9 bin 554 çiftçi bulunmakta. Birliğimize bağlı bölgede 165 bin dönüm arazide tarım ile uğraşılmakta. P1 ve P2 pompaları ile sulanan tarım arazisi 80 bin dönüm ve bu alanda 2 bin çiftçimiz var. Bu çiftçilerimiz bu dönem su alamazlar ise çok büyük sıkıntılar çekecekler.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.