Erkunt Traktör’den Yerli Motor Üretimine Destek

Erkunt Traktör’den Yerli Motor Üretimine Destek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulacak Motor Mükemmeliyet Merkezi’nin mutabakat imza töreninde konuşan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, “Yerli bir üretici...

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulacak Motor Mükemmeliyet Merkezi’nin mutabakat imza töreninde konuşan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, “Yerli bir üretici olarak, devlet ve özel sektör işbirliğinde gerçekleşecek proje büyük önem taşıyor” dedi.

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak Motor Mükemmeliyet Merkezi projesinin mutabakat imza töreninde konuştu. Zeynep Erkunt Armağan, projenin tarihi bir adım olduğunu ifade ederek, "Proje, Türkiye ve Türk Makine Sanayisi için bir dönüm noktasıdır. Bu büyük proje, sanayiciyi rahatlatacak ve motor üretimi için yatırım kararı aldıracak tarihi bir adımdır” diye konuştu.

“Üretmek için önce tasarlamak lazım” diyen ve tasarım ile üretimin birbirini tamamlayan bir süreç olduğunu vurgulayan Armağan, "Tasarım için bilgi ve becerinin yanı sıra; tasarlanan ürünü doğrulamak ve başarısını görmek için illa ki, sıkı testlerden geçirmek lazım; çünkü bilgiye, beceriye ve biriken tecrübeye çok bağlı bir süreçten bahsediyoruz" şeklinde konuştu.

MOTOR ÜRETİMİNE AĞIRLIK VERİLECEK

12 yıl önce üretimine başlanılan yerli tasarım traktör dışında bünyelerinde hidrolik kaldırıcı, transmisyon, ön aks ve kabin gibi parça ve cihazların da üretildiğini kaydeden Zeynep Erkunt Armağan, projeyle birlikte Türk makine sanayisinin, bundan böyle motor üretimine de ağırlık vereceğini söyledi. Erkunt Armağan, "Çok özel ve pahalı test cihazları, çok uzun test süreleri, test işletme giderleri tecrübeli kadro ihtiyacı, ne yazık ki test sürecini çok pahalı hale getirmektedir. Bu maliyete katlanmanın zorluğundan dolayı, motor dışında her komponenti tasarlamış olsak da, yıllarca Türkiye’de motoru ithal etmek daha doğru bulundu. Artan araç üretimi, artan ithalatı da birlikte getirdi” dedi.

Bakanlığın büyük bir özveriyle hazırladığı 5 yıllık Stratejik İş Planı’nın, Türkiye’nin ileriye taşınmasında çok önemli bir adım olduğunu kaydeden Zeynep Erkunt Armağan, şöyle devam etti:

“Bu büyük proje, sanayiciyi rahatlatacak ve motor üretimi için yatırım kararı aldıracak tarihi bir projedir. Türkiye ve Türk Makine Sanayisi için bir dönüm noktasıdır. Bir aydınlıktır, ümidin gerçeğe döndüğü, cesaretin vücut bulduğu noktadır. Türk sanayisini kalkındırmak üzere kendini adamış bu ekibe, bir sanayici ve bir vatandaş olarak şükranlarımı sunuyor; Motor Mükemmeliyet Merkezi’nin başta makine sanayisi olmak üzere; Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.