Erdoğan Öz: “Halkımızı organ ve doku bağışı yapmaya bekliyoruz”

Erdoğan Öz: “Halkımızı organ ve doku bağışı yapmaya bekliyoruz”

Adıyaman Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, Adıyaman'da organ ve doku bağışında bulunan kişi sayısının bin 610 olduğunu belirterek, halkı daha duyarlı...

Adıyaman Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, Adıyaman'da organ ve doku bağışında bulunan kişi sayısının bin 610 olduğunu belirterek, halkı daha duyarlı olmaya davet etti.

Adıyaman Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası ile ilgili açıklamada bulundu. Erdoğan Öz, "Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Organ yetmezliği önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Organ bağışı ve nakli sayılarının arttırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre organ nakli bekleyen Türkiye'de 28 bin 148 hasta bulunmaktadır. Bunların 21 bin 540 ise böbrek nakli bekleyen hastalarımız oluşturmaktadır. Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır, sloganı ile başlatmış olduğumuz bu faaliyetlerde amacımız halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyi ile gönüllü bağışçı sayısının arttırılmasıdır" dedi.

Öz açıklamasının devamında, "Hastanelerimiz, toplum sağlığı merkezleri ile aile sağlığı merkezleri ve toplu yaşanılan mekanlarda halkın görebileceği uygun yerlerde afişler asılarak buralarda kurulan stantlarda gönüllü vatandaşlarımızdan organ ve doku bağışı alınmaktadır. Başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerimiz sağlık personellerimizce hafta boyunca yapılacaktır.

Adıyaman'da 2012 yılından itibaren yapılan faaliyet ve etkinlikler neticesinde organ ve doku bağışçı sayısı bu ay itibariyle, Transplantsyon, Diyaliz ve İzleme Sistemlerindeki kayıtlara göre bin 610'a yükseltilmiştir. Amacımız bu sayının daha da yükseltilerek organ ve doku nakli bekleyen hastalarımıza en kısa zamanda organ ve doku naklinin gerçekleştirilmesinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Tüm halkımızı daha duyarlı olmaya ve organ ve doku bağışı yapmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.