Enver Yılmaz: “Ordu marka kent olacak”

Enver Yılmaz: “Ordu marka kent olacak”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde çalışmaları devam eden ve planlanan projeleri basın mensuplarına otobüsle düzenlenen...

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde çalışmaları devam eden ve planlanan projeleri basın mensuplarına otobüsle düzenlenen gezi programı ile yerinde anlattı. Başkan Yılmaz içerisinde mega projelerinde bulunduğu projeleri aktardığı gezi programında, "Biz popülist politika yapmıyoruz. Sizlerin de gördüğü gibi bu projeler Ordu'yu geleceğin marka kentlerinden biri haline getirecektir" dedi.

Sırasıyla Çakal Çıkmaz mevkisi Kavşak Düzenlemesi, Sivil Savunma Kavşak Düzenlemesi, Sivil Savunma Köprüsü, Otogar Projesi, Yalçın Yamaner Bulvarı, Karşıyaka Spor Tesisleri, Sanayi Kavşağı Düzenlemesi, Ordu AVM Projesi, Stadyum Projesi, Sahil Bandı Koşu Yolu ve Bisiklet Yolu, Civil Irmağı Tahkimat, Ayışığı Meydan Düzenlemesi, Belediye Önü Kavşak Düzenlemesi ve Rıhtım Projelerini basın mensuplarıyla birlikte yerinde inceleyen Başkan Enver Yılmaz, bazı projelerle ilgili de kapsamlı bilgi verdi.

Çakalçıkmaz mevkisinde kavşak düzenlemesi tamamlandı

Çakalçıkmaz Kavşağı'nda gerçekleştirilen çalışmalarını anlatırken, kavşakta trafik sirkülasyonunun azaltılması amacıyla kazı, dolgu, yağmur suyu hattı yenileme ve genişletmesi yapılarak kavşağın geometrik yapısının değiştirildiğini belirten Başkan Yılmaz, "Toplam 300 m uzunluğunda yol güzergahına sahip olan kavşakta asfaltlama çalışmaları tamamlanarak, yol çizgileri çizilmiş ve trafik lambaları yeni sisteme göre yerleştirilerek kavşak 3 şerit olarak hizmete sunulmuştur. Uygulanan sistem ile ana akımı teşkil eden Ordu-Sivas yönünde trafik akışkanlığı sağlanmış, bunun yanı sıra Zübeyde Hanım Caddesine dönüşte kesintisiz akım gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar esnasında 120 kamyon kazı, 100 kamyon alttemel, 25 kamyon temel ve 3 bin 500 ton binder-aşınma imalatı yapılan kavşak 603 bin TL.'ye mal olmuştur" dedi.

Sivil savunma kavşağında yeni düzenlemeye gidiliyor

Ulubey yolu üzerindeki Sivil Savunma Kavşağı'nda da yeni bir düzenlemeye gideceklerini belirten Başkan Enver Yılmaz, "2 şeritli olarak hizmet verecek olan Sivil Savunma Kavşağı'nda ise 80. Yıl Cumhuriyet Caddesi'nden gelen araçlar kavşağa çıkarak trafiği tehlikeye düşürmekte ayrıca yolu tıkamaktadır. Bu durumun ortadan kalması ve trafik akışının hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla; şehir merkeziden gelip Sivil Savunmaya inen araçlar için cep oluşturularak Ulubey istikametine giden araçların önü açılacaktır. 80. Yıl Cumhuriyet Caddesi'nin kavşağa bağlantısı kapatılacak ve yan yol açılacaktır. Arif Hikmet Onat Caddesi'nden Ordu istikametine giden araçlar için alt yol oluşturulacaktır. Ulubey'den Sivil Savunma istikametine doğru dönüş şeridi oluşturulacaktır" diye konuştu.

Sivil Savunma Köprüsü haftaya hizmette

Altınordu İlçesi Karşıyaka Mahallesi ile Şirinevler Mahallesi'ni birbirine bağlayan ve trafik sirkülasyonunun en yoğun olduğu yol güzergahında, Civil Deresi üzerine yapımına devam edilen Sivil Savunma Köprüsüyle ilgili de basın mensuplarına bilgi veren Başkan Enver Yılmaz, "Köprü 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere toplamda 4 şerit olarak inşa edilmektedir. Köprünün eni kaldırımlar dahil 25 metredir. Çift açıklıklı olan (her bir kiriş boyu 22,60 m'dir.) köprü 46 m uzunluğundadır. Köprü fore kazıklı, öngerilmeli kirişle yapılmaktadır. Yapılan çalışmanın toplam maliyeti ise 3 milyon TL'dir" ifadelerini kullandı.

Altınordu terminali projesi hayata geçiyor

Altınordu ilçesinde uzun yılardır beklenen Terminal projesini de yine yerinde basın mensuplarına aktaran Başkan Enver Yılmaz, projenin 22 dönümlük bir alana uygulanacağını söyledi. Proje hakkında verdiği bilgide Başkan Yılmaz, yeni terminalin bölgenin gelişmesinde çarpan etkisi yapacağına vurgu yaparak, "Projede 2 bin 541 metrekare Terminal Binası, 28 adet Peron (Şehirlerarası otobüsler için), 8 adet Kırsal Terminal park alanı (İlçe minibüsleri için), 67 adet minibüs park alanı, 16 adet midibüs park alanı, 90 araçlık kapalı otopark, 54 araçlık açık otopark, Kafe ve Restoran, Şoför Lokali, Bay-Bayan WC, Mescit, 20 adet firma odası bulunmaktadır. Yeni terminal güneş enerjisi sistemiyle kendi elektriğini üretip, ısı pompasıyla da ısıtma ve soğutma sisteminin sağlanacağı çevre dostu bir bina kurgulanmıştır. Yıllık Tahmini 322.000 KW elektrik üretecektir. Güneş Enerji Santrali 6-8 yıl içerisinde yatırım bedelini karşılayacaktır. Yıllık satışı gerçekleşecek olan elektrik üretim bedeli tahmini 151 bin 835 TL "dir. 450 gün içerisinde bitirilecek proje 25 milyon liraya mal olacaktır" şeklinde konuştu.

Çelebioğlu Caddesi-Ertük Caddesi trafiği rahatlatıyor

Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi Çelebioğlu-Ertürk Caddesi'nde (Yeni Otogar Yolu) 1,20 km uzunluğundaki yol güzergahında kazı, dolgu, yağmur suyu hattı yenileme, genişletme ve duble asfalt yol yapım çalışmaları tamamlandığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, "Bu yol ile birlikte çevre yolundan Atatürk Bulvarı karayoluna daha kısa sürede geçiş sağlanarak trafikte önemli bir rahatlamanın sağlanması hedeflendi. Yapılan çalışmalar esnasında 225 kamyon kazı, 1150 kamyon ariyet dolgusu, 134 kamyon alttemel, 118 kamyon plentmiks temel, 154 kamyonda binder+aşınma imalatı yapıldı. Bu önemli proje ise 1 milyon 373 bin lirayı bulacak" dedi.

Yeni bulvar bölgenin can damarı oldu

Başkan Yılmaz gezi programı kapsamında Şehit Polis Yalçın Yamaner Bulvarı'nda da incelemelerde bulundu. 2 km uzunluğundaki yol güzergahında duble asfalt yol yapım çalışmasının tamamlandığını ifade eden Başkan Yılmaz, "Karşıyaka, Karapınar, Eskipazar, Şirinevler Mahallelerini kapsayan yol yapımı projesi kapsamında Altınordu- Ulubey karayolu Sivil Savunma kavşağından başlayarak Arif Hikmet Onat Caddesi-Çelebioğlu Caddesi-Karşıyaka Bulvarı güzergahı takip edilerek Ordu Giresun karayolu Sanayi kavşağına kadar kaldırım ve asfaltlama çalışması yapıldı. Proje ile birlikte Ulubey-Altınordu ve Ordu-Giresun trafik sirkülasyonunun azaltılması hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar esnasında 2 bin 400 kamyon kazı, 1650 kamyon ariyet dolgu, 400 kamyon alttemel, 300 kamyon plentmiks, 380 kamyon da binder+aşınma imalatı yapıldı. Çalışmanın toplam maliyeti ise 4 milyon 170 bin lira olacak" diye konuştu.

Karşıyaka spor tesisleri tam bir sporcu fabrikası oluyor

Karadeniz'in en önemli spor komplekslerinden biri olacak Karşıyaka spor tesislerinde de incelemelerde bulunan Başkan Enver Yılmaz, tesislerin birer sporcu fabrikası haline geleceğini ve Ordu'nun sportif anlamdaki geleceğine yapılan en önemli yatırım olduğuna dikkat çekti. Başkan Yılmaz spor kompleksiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Futbol tesisleri projesi kapsamında nizami ölçülerde 2 adet sentetik futbol sahası, 1 adet doğal çim futbol sahası, 4 bin 500 kişilik tribün, sosyal tesis binası (ofisler, soyunma odaları, dinlenme odaları, kafeterya), Amatör Spor Kulüpleri Binası, 500 araçlık Otopark, açık aktivite alanları bulunmaktadır. Toplam maliyet ise 14 milyon 850 bin liradır. Tenis Kortları ise toplam 28 dönüm alana yapılmaktadır. Bu proje kapsamında da toplam 6 adet Tenis Kortu, 2 adet açık akrilik tenis kortu, 2 adet açık toprak tenis kortu, 2 adet kapalı akrilik tenis kortu ve 100 araçlık otopark alanı bulunmaktadır. Projemizin toplam inşaat maliyeti 5 milyon 600 bin TL'dir."

Sanayi kavşağı düzenlemesi karayoluna nefes aldırdı

Şehir trafiğinde rahatlamayı sağlayacak en önemli akslardan biri olan Yeni Sanayi Girişi - Soya kavşağında yapılan incelemelerde ise, mevcutta 2 şerit ilerleyen ve sola, sağa dönüşlerin yoğun olduğu kavşakta, şeritlerin sınırlı olmasından dolayı Samsun ve Giresun istikametinde uzun kuyruklar oluştuğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, " Trafik sirkülasyonunun azaltılması amacıyla kazı, dolgu, yağmur suyu hattı yenileme ve genişletme çalışmalarının ardından kavşağın geometrik yapısı değiştirildi. Toplamda 500 m uzunluğunda yol güzergahına sahip olan kavşakta asfaltlama çalışmaları tamamlanarak, yol çizgileri çizilmiş ve trafik lambaları yeni sisteme göre yerleştirilerek kavşak hizmete sunuldu. Yeni sistem ile Sanayi'den Giresun istikametine, Samsun'dan Sanayi istikametine ve Soya Caddesi'nden Samsun istikametine ışıksız dönüş yolları açılarak beklemeden geçiş sağlanmış ayrıca Giresun'dan sola Sanayi istikametine dönen araçlar için fazladan şerit oluşturularak, trafik rahatlatıldı" dedi.

Ordu Park AVM bölgenin simgesi olacak

Toplam 43 bin 133 m2 lik alana inşa edilen ve Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçecek olan proje hakkında da basın mensuplarına bilgi veren Başkan Yılmaz, "45 bin m2 yaklaşık kiralanabilir alan, 810 adet kapalı, 480 adet açık olmak üzere toplam 1290 araçlık otoparkı olacak AVM'nin 1500 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. 30 yıl sonunda da belediyeye toplamda 40 milyon euro kira getirisi olarak üstündeki yatırımı ile geri kalacaktır. Maliyeti 123 milyon 553 bin lira olacak proje bölgenin en önemli alışveriş merkezlerinden biri olacaktır" şeklinde konuştu.

Şehir stadı tüm hızıyla sürüyor

Başkan Enver Yılmaz çalışmaların devam ettiği şehir stadında da incelemelerde bulundu. Stadın tamamlanması ile birlikte Ordu'nun önemli esere daha kavuşacağının altını çizen Başkan Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle yapımına başlanılan ve bundan onur duyduğumuz şehir stadyumunda çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Şu anda fiziki gerçekleşme ve kaba inşaat haliyle yüzde 70'ler seviyesindeyiz. 500 kapalı otoparkı, 16 adet asansörü, 25 adet locasıyla birlikte UEFA standartlarına uygun alttan ısıtmalı ve mor beyaz renklerle fındık figürlü yeni stadımız butik bir şehir stadyumu olacak. Daha önce Haziran ayı itibarıyla biteceğini söylemiştik, ancak müsabakaların başlama takvimi olan Eylül ayında bitirilerek her yönüyle bakanlığa teslim edilmiş olacak. Bu inşaatta üç vardiya olarak toplam 240 kişi çalışıyor. Ordu'nun geçmişteki efsane başarılarını inşallah gelecekte bu stadyumda yeniden yaşayacağız. Bu stat projesi hazırlanırken biz ulaşımla ilgili tüm detayları düşündük. Hem sahil yolu hem de karayolu güzergahı açısından rahat bir konumda. Bu stat Ordu'nun önemli eserlerinden bir olacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bisiklet ve koşu alanı Ordu'ya farklılık kattı

Başkan Yılmaz gezi programı kapsamında Mehmetçik Bulvarı, Org. İbrahim Fırtına Caddesi ve Soya Caddesi'nde de incelemelerde bulundu. Sahil güzergahında toplam 4 bin 500 m uzunluğunda bisiklet, koşu yolu ve kaldırım yapıldığını söyleyen Başkan Yılmaz, "11 m genişliğindeki araç yolu asfalt olarak yenilendi. Ayrıca proje kapsamında belirtilen caddelerde dekoratif aydınlatmalar kullanıldı. Bisiklet Yolu Genişliği 2.70 m, Koşu Yolu Genişliği 3.50 m ve Araç Yolu Genişliği ise 11 metredir. Proje kapsamında bisiklet, koşu yolu, aydınlatma maliyeti 4 milyon 100 bin lira, araç yolu maliyeti ise 5 milyon 200 bin lira olmak üzere toplam maliyet 9 milyon 300 bin lira'dır" açıklamasını yaptı.

Civil Irmağı tahkimat projesi devam ediyor

DSİ tarafından yapımı tamamlanan Mostar Köprüsü'nün ayak ve köprü gövdesini deniz suyu ve dalga etkisinden korumak amacıyla projelendirildiğini belirten Başkan Yılmaz, "Projenin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı IX. Bölge Müdürlüğünce yapımı devam edilmektedir. Projenin plan süreci Altınordu kıyı kesimi revizyon imar planı kapsamında hazırlanmış olup; Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onay alınmak üzere sunulmuştur. Kıyı tahkimatının iç kısmı fuar, piknik ve eğlence alanı olarak planlandı" ifadelerini kullandı.

Ayışığı otoparkı ve meydan projesi şekilleniyor

Proje kapsamında anıt alanı, kafeterya, kıyı yürüyüş yolları, peyzaj ve otopark düzenlemesi yapılacağını ifade eden Başkan Enver Yılmaz, "Bu alan Ordu'nun en büyük miting alanı olacak. Mevcut 110 araçlık otopark, yapılan düzenleme ile 500 araçlık olarak düzenlenecek. Aynı zamanda alan miting ve konser gibi etkinliklerin düzenlenebileceği bir meydan alanı olarak da kullanılacak. İçerisinde yeşil alan, yürüyüş yolları, kıyı yürüyüş ve bisiklet yolu, büfe ve anıt alanı yer alacak. Proje çalışmalarımız devam etmektedir" diye konuştu.

Rıhtım ve Sahil düzenleme tamamlanmak üzere

Gezi programının son bölümünde ise Rüsumat Parkı Rıhtım ve Sahil Peyzaj düzenlemesini basın mensuplarıyla birlikte yürüyerek geçen Başkan Enver Yılmaz, "Böyle bir sahil Karadeniz'de yok. Biz rıhtımdan başlayarak fidangör kavşağına kadar olan sahil boyunca peyzaj düzenlemesini projelendirdik. Projede bisiklet yolu, koşu yolu, Dinlenme - Oturma ve Fonksiyon Bandı, Kordon Dolaşım Alanı, Merdiven Oturma Basamakları bulunmaktadır. Toplam Proje Alanı 22 bin 383 m olan alanda bisiklet ve koşu yolu uzunlukları 660 m dir. Bu projemizin maliyeti ise 7 milyon 768 bin 357 liradır" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.