Enerjide Yoğun Diplomasi Trafiği

Enerjide Yoğun Diplomasi Trafiği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 8. Uluslararası Enerji Fuarı ve Konferansı kapsamında Türkiye’ye gelen heyetlerle yaptığı sohbette, 1 Kasım’da gerçekleştirilen seçim neticesinde gü...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 8. Uluslararası Enerji Fuarı ve Konferansı kapsamında Türkiye’ye gelen heyetlerle yaptığı sohbette, 1 Kasım’da gerçekleştirilen seçim neticesinde güçlü bir istikrarın ortaya çıktığını ve Türkiye’de yakalanan istikrarın tüm bölge coğrafyasını olumlu yönde etkileyeceğini dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 8. Uluslararası Enerji Fuarı ve Konferansı kapsamında Türkiye’ye gelen Somali Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Mohamed Mukhtar İbrahim, Irak Elektrik Bakanı Kasım El Fahdavi, Sudan Petrol Bakanı Mohamed Zayed Awad ve Libya Petrol Bakanı Masallah Al-Zawie ile makamında ayrı ayrı görüştü. Heyetler arasında yapılan görüşmelerde, enerji yatırımları, bu ülkelerde yatırım yapan Türk firmaların sorunları ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Irak, Somali, Sudan ve Libya Petrol ve Elektrik Bakanları, Türk işadamlarını ülkelerinde yatırım yapmaya çağırdı.

Bakan Alaboyun, ziyarette bulunan ülkelerle tarihi yönden yakın bağların olduğuna dikkat çekerek, gelecekte mevcut ilişkilerin daha ileri taşınması noktasında istekli olduklarını ve yine bu çerçevede karşılıklı yatırım ve iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. 1 Kasım’da gerçekleştirilen Milletvekili Genel Seçimleri neticesinde güçlü bir istikrar çıktığını, istikrarın bütün ülkeler için çok önemli olduğunu ve Türkiye’de yakalanan istikrarın tüm bölge coğrafyasını olumlu yönde etkileyeceğini dile getiren Alaboyun, “Bölge ülkelerinin sorunlarını kendi içinde çözebileceğine inanıyorum, tarihi bağları ve yakın ilişkileri olan ülkeleriz. Türkiye olarak her zaman dostlarımızın yanındayız” diye konuştu.

Görüşmelerden duyduğu memnuniyeti de sözlerine ekleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, ziyarette bulunan konuk bakanlara hediye takdim etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.