Abdullah Leblebici

Abdullah Leblebici

En kapsamlı çevre düzenlemesi

Seydişehir tarihinin kapsamlı ve büyük projelerini zaman zaman gündeme getiriyor, okuyucularımı bilgilendiriyorum.

Yine bu çerçeve de Seyit Harun Veli Cami ve Çevresi düzenleme çalışmaları son hızla devam ediyor. Vatandaşlarımızdan bir ricam var, Seyit Harun projesi çalışmalarını gitsinler, yerinde inceleyip görsünler.

Görsünler ki, ne kadar titiz bir çalışmanın sergilendiğine şahit olsunlar.

İçerisinde kafeterya, sosyal donatı, yürüyüş ve dinlenme alanları bulunan ve geçici kabulü yapılan proje kısa sürede Bölge ve Seydişehir halkına hizmet vermeye başlayacak.

UĞUR İBRAHİM ALTAY’ a TEŞEKKÜR

Bilindiği gibi bu büyük proje Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçiriliyor.  İçinde kafeterya, sosyal donatı, yürüyüş ve dinlenme alanları bulunan proje aynı zamanda Seyit Harun Veli’nin manevi ikliminin yaşatılması açısından da son derece önemli.

Yakın zamana kadar hepimiz eleştirirdik. Sosyal donatılar açısından bölge Seyit Harun ve Şeyh Hacı Abdullah Efendi türbelerini ziyarete gelenlerin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak diye.

Hatta bu konuda zaman zaman eleştiri yoğunluklu yazılar kaleme aldım.

Unutmayalım, bu tür büyük projeler Devletin ve Büyükşehir belediyesinin desteği olmadan gerçekleştirilemez.

Seyit Harun projesine, Büyük Şehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ ın nasıl güzel baktığına kendi ifadelerini dinleyerek defalarca şahit oldum.

Bu sebeple Altay’ ı iyi bir şans olarak değerlendiriyor ve kendisine teşekkür ediyorum. 

GEÇİCİ KABUL YAPILDI

Konya Büyükşehir ve Seydişehir Belediyesinin birlikte yürüttüğü Seyit Harun Veli Cami ve çevresi düzenleme çalışmaların da artık sona yaklaşıldığını söyleyebilirim. 

Bir kez daha altını çizerek söylüyorum, Seydişehir tarihinin en kapsamlı çevre düzenleme projelerinden biri. 

Bu daha başlangıç, projenin adım adım tamamlanması ile birlikte Seydişehir’ in marka değerine katkı yapacağı gibi, burası bir cazibe merkezi haline gelecektir.

Dikkat çekmek istediğim bir konu da biz buradan birkaç cümle ile projeyi tanıtmaya ve destek vermeye gayret ediyoruz. 

Buradaki çalışmalar birkaç cümle ile anlatılacak çalışmalar değil. Gerçekten devasa çalışmalar. Bu sebeple biz kez daha altını çiziyorum, Devletin desteği alınmadan gerçekleşmesi nerede ise imkânsız.

Konya Valiliği (YİKOP ) tarafından kaynak aktarılan 2 . Etap çalışmaları tamamlanan Arasta Çarşısı restore ve cephe giydirme çalışmalarının 3. Etap ihalesinin de gerçekleştirildiğini geçtiğimiz günlerde paylaşmıştım.

 

Proje sadece, Seyit Harun Veli Cami çevresinden ibaret değil. Bunun devamı olarak bir diğer cazibe projesi Arasta Çarşısıdır.

Bu çalışmalara farklı kurum ve kuruluşlardan kaynak bulmak suretiyle devam ettirildiği göz önüne alınırsa, Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ ın gayreti de daha iyi anlaşılacaktır.

Seyit Harun Veli cami ve çevresi düzenlemesi akabinde Arasta Çarşısı çalışmaları da tamamladığında iki çalışma birbirini tamamlayacaktır.

MURAT KURUM’ a da AYRICA TEŞEKKÜR

Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’ ın gayretlerinden bahsetmiştim. Ancak Bakan Murat Kurum’ u da göz ardı edemem.

Projelerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ da desteğini ifade etmek istiyorum.

Zira bakan Kurum Konya ya nerede ise her gelişinde Başkan Altay’ ı da yanına alarak Seydişehir’ e geliyor, çalışmaları yerinde inceliyor.

Unutmayalım, Bakan Kurum ve Başkan Altay, bizlerin kara kaşına ve gözüne gelmiyor buraya. Başkan Tutal’ a verdikleri önemi gösteriyorlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.