Elektrik dağıtımında yüzde 10.99’luk büyüme

Elektrik dağıtımında yüzde 10.99’luk büyüme

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), 2018 yılı yatırım planlamalarına ilişkin paydaşlarıyla bir araya gelerek müşterilerine kaliteli ve kesintisiz...

ÇEDAŞ'ın elektrik dağıtım miktarı önceki yıla oranla yüzde 10,99 büyüdü.

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), 2018 yılı yatırım planlamalarına ilişkin paydaşlarıyla bir araya gelerek müşterilerine kaliteli ve kesintisiz enerji arzı sağlama noktasında çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) 11. Bölge Müdürü Hadi Bingöl ile bir araya gelen ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, 2017 yılında ÇEDAŞ hizmet bölgesinde elektrik dağıtımında gerçekleşen yüzde 10,99'luk büyüme ve bu büyümeden kaynaklı tedbirlerin alınmasına yönelik planlamalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, 52 bin kilometrekarelik alanda 3 il, 40 ilçe ve 55 beldede elektrik dağıtım hizmeti verdiklerini dile getirdi. Akboğa; genel enerji politikasına uygun faaliyet sürdüren, iletim tesislerinin devralınması, elektrik iletiminin sağlanması, yük tevzi ve işletme planlamasının yapılması konularında kamu hizmeti yapan TEİAŞ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya geldiklerini ve 2018 yılı yatırımlarını değerlendirdiklerini ifade etti.

2017'de 2,6 milyar kwh enerji dağıtıldı

Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde 26 adet trafo merkezi ve yaklaşık bin 400 mw gücün olduğunu belirten Akboğa, "Bölgemizde gerçekleşen elektrik enerjisi dağıtımına bakıldığında 2016 yılında 2 milyar 380 milyon kwh elektrik enerjisi dağıtımının yüzde 10,99 artış göstererek 2017 yılında 2 milyar 642 milyon kwh olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda TEİAŞ Bölge Müdürlüğümüzle bu büyümeye ilişkin sorumluluk bölgemizde yeni bir trafo merkezi ihtiyacının gerekliliği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. 2018 ve sonraki yıllarda elektrik dağıtımında sorun yaşanmaması amacıyla tüm paydaşlarımızın görüş ve önerilerine değer vermekteyiz" dedi.

"Yatırım planlarının gerçekleşmesi önemli"

Geniş bir coğrafyada elektrik dağıtım hizmeti verdiklerine dikkat çeken Akboğa, "Dağıtım şirketleri açısından en önemli konulardan birisi yatırım planlamasıdır. Şirket olarak müşteri ve paydaşlardan aldığımız talepler şirket verileri ile harmanlanıyor, ihtiyaç önceliklendirmesi yapılıyor ve yıl içerisinde uygulamaya alınıyor" şeklinde konuştu. 2017 yılı yatırımlarını sorunsuz bir şekilde tamamladıklarını ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen yatırım yükümlülüğünün yerine getirildiğini belirten Akboğa, 2018 yılı için yaklaşık 120 milyon TL yatırım planlaması yapıldığını kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.