Ehl-i Beyt, Hz. Hüseyin Ve Kerbela Anlatıldı

Ehl-i Beyt, Hz. Hüseyin Ve Kerbela Anlatıldı

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Avrasya Alevilik-Bektaşilik Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Cem Vakfı Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Ehl-i Beyt, Hz. Hüseyin ve Kerbela” konulu panel...

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Avrasya Alevilik-Bektaşilik Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Cem Vakfı Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Ehl-i Beyt, Hz. Hüseyin ve Kerbela” konulu panel yapıldı.

Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Oturum başkanlığını İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman’ın yaptığı panelde, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Üzüm, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kubat, Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, Avrasya Alevilik-Bektaşilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Dönmez konuştu. Muharrem ayına olan saygıdan dolayı böylesine anlamalı bir panelin yapılmasının önemini vurgulayan oturum başkanı Prof. Dr. Fikret Karaman, “Öylesine anlamlı ve aynı zamanda andıkça hüzünlendiğimiz bir vaka olan Kerbela’nın akademik bir ortamda konuşulmasının daha uygun olacağına karar verdik. Dolayısıyla panelimizde değerli panelistlerimizle bu mevzuyu anlatmaya çalışacağız” dedi. Daha sonra söz hakkı verilen Avrasya Alevilik-Bektaşilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Dönmez, merkezin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Ehl-i Beyt kavramından bahseden Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Veda Haccı’nda Müslümanlara yaptığı çağrıyı hatırlattı. Mevla’yı sevenin Peygamberi, Peygamberi sevenin ise Ehl-i Beyti sevdiğini belirten Eşref Doğan, Ehl-i Beyt’i iyi anlamamız gerektiğinin altını çizdi. Peygamber Efendimiz’in torunlarından Hz. Hüseyin’in şehadetinden bahseden Prof. Dr. Mehmet Kubat, Hz. Hüseyin’in zalim karşısında dik durduğunu vurguladı. Yezidi’nin zulmüne boyun eğmeyen Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin binlere karşı mücadele verdiğini söyleyen Prof. Dr. Kubat, Kerbela’nın tarihimizdeki en acıklı vaka olduğunu söyledi. Son olarak konuşan Marmara İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Üzüm ise, “İslam tarihi açısından 10 Muharrem Kerbela’nın ve Ehl-i Beyt çiçeğinin koparıldığı bir gündür. İmam Hüseyin, şehitlerin efendisidir. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Şehitliğin büyük bir makam olduğunu bilmekteyiz. Şehit olanların anılmaya ihtiyacı yoktur. Ancak dirilerin şehitleri anmaya ve anlamaya ihtiyacı vardır. Muharrem ayı özellikli bir ay olup, geçmişte birçok peygamberin kurtuluşuna vesile olmuştur. Peygamberimiz, ‘Allah’ın size verdiği eşsiz nimetlerden dolayı Allah’ı, ondan dolayı beni, ondan dolayı Ehl-i Beyti’mi seviniz’ demiştir. Ehl-i Beyt, Peygamberimizin duasına mazhardır. Aynı zamanda tüm Müslümanların duasına da mazhar olmuştur” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra panelin misafir konuğu olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. İlyas Üzüm’e, Rektör Çelik plaket verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.