Eğitim Bir-sen 1 Kasım Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Eğitim Bir-sen 1 Kasım Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Kırşehir İl Temsilcisi Oktay Cebeci, 1 Kasım seçimlerini değerlendirerek, 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi, sonuçlarının milletin yüksek feraseti ve basiretini bir ke...

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Kırşehir İl Temsilcisi Oktay Cebeci, 1 Kasım seçimlerini değerlendirerek, 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi, sonuçlarının milletin yüksek feraseti ve basiretini bir kez daha tescillediği bir zemin olarak siyasi tarihe kaydedilmekte olduğunu söyledi.

Cebeci yaptığı açıklamasında, "1 Kasım seçim sonuçları, sonuçlara sevinen ve üzülenler kendi değerlendirmelerini ve bu değerlendirmelere dayalı karar ve uygulamalarını siyasetin kendi kuralları içerisinde hayata geçirecektir. Bu noktada, her siyasi parti kendi iç dinamikleri ile birlikte milletin seçim sonucuyla verdiği mesajı da dikkate almak, yarına dair siyaset stratejisini, siyasi söylem ve eylemlerini, merkezinde millet ve iradesinin olduğu bir kurguyla belirlemek sorumluluğuyla hareket etmelidir." dedi.

Tercih özgürlüğü kapsamında seçimlerin yapıldığını anlatan Cebeci, "Seçim süreçlerinde seçmen sıfatıyla farklı siyasi partilere ve eğilimlere destek vermek, demokrasinin gereği ve vazgeçilmezi olan tercih özgürlüğü kapsamında olup ayrışma, kutuplaşma, kamplaşma değil, bireylerin farklı siyasi partilerde uzlaşma tavrıdır. Bu noktada, seçim sürecinde seçmen sıfatı üzerinden farklı tercihlerde bulunmak demokratik seçme hakkının gereğidir ve saygıya muteberdir. Seçim sonuçlarıyla oluşan millet iradesine ve oluşacak tek partili hükümet idaresine saygı göstermek de, demokratik olgunluğun, demokrasi kültürünün gereğidir. Milletimiz, 1 Kasım seçimiyle; 7 Haziran’da gerçekleştirilen 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarından ders çıkararak, seçenek ve çözüm üretme mevzisi olarak görülmesi gereken siyaset kurumunun değersizleştirilmesine, milletin ve devletin iç ve dış aktörlerce vesayet çemberine alınmasına, milli iradenin berhava edilmesine izin vermemiş, izin vermeyeceğini ilan etmiştir.

Ülkemizin 7 Haziran seçiminden sonra siyasi, ekonomik, sosyolojik ve diplomatik bağlamda içine çekilip mahkum edilmek istendiği ‘kara delikler’, bizzat milletin eliyle kapatılmış ve bir daha açılmamak üzere mühürlenmiştir. 7 Haziran seçim sonuçlarıyla siyasi aktörlere uzlaşma hedefli koalisyon davetiyesi gönderen milletimiz; bu davetiyeyi ideolojilerini dayatma, hayırları ile milleti yok sayma ve sırtını terör örgütlerine yaslama merkezli siyaset vizesi olarak kullananlara, 1 Kasım’da önüne konulan demokrasi sandıkları üzerinden kurduğu istikrar temelli konsolidasyon ile verdiğim fırsatın tehdide, sağladığım imkanın riske dönüştürülmesine izin vermem kararını deklare etmiştir. Siyaset, milletin takdiriyle, milletin tercihiyle şekillenir. Vesayetin de, vesayetçilerin de, ne bugünümüzde ne yarınımızda yeri yoktur. İrademize ket vurmak isteyenleri de, seçtiğimiz idareye vesayet uygulamaya yeltenenleri de biliriz. İrademizin vesayete alınmasına, Türkiye’nin kaosa sürüklenmesine, medeniyetimizle ve değerlerimizle bağımızın sona erdirilmesine izin vermeyiz misyonunu, Türkiye, demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla hayat bulduğu, demokratik hukuk devletinin bütün zeminlere hâkim olduğu, sosyal devletin gelir dağılımında adaleti sağlama aracı olarak kullanıldığı bir siyasal sistemi ve istikrar zeminiyle; milleti ve devletiyle siyasetten ekonomiye, eğitimden diplomasiye, kültürden teknolojiye her alanda dünya liginin zirvesinde olmalıdır." diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.