Ege Lokmanı Spil’de Bitki Türlerini İnceledi

Ege Lokmanı Spil’de Bitki Türlerini İnceledi

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde yıllardır bitkiler üzerinde çeşitli araştırmalar yapan ve Ege Lokmanı olarak tanınan herbalist (Otacı) Şevki Güngör, bölgeyi karış karış gezerek başta kanser olmak üzere...

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde yıllardır bitkiler üzerinde çeşitli araştırmalar yapan ve Ege Lokmanı olarak tanınan herbalist (Otacı) Şevki Güngör, bölgeyi karış karış gezerek başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere bitkileri inceliyor.

Babasından lokmanlığı devralan Şevki Güngör, bitkisel tedavide teknolojiyi de kullanarak, Kırkağaç’ın Bakır mahallesinde Ege Lokmanı adında modern bir tesis kurdu. Çeşitli üniversitelerde görev yapan hocalarla birlikte doğadaki şifalı bitkileri arayan herbalist Şevki Güngör, Uzak Doğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde bitkisel destek tedavi yöntemleri konusundaki araştırmaları yakından inceleyerek, bitkisel kür hazırlıyor. Spil Dağı’ndaki bitkileri mercek altına alan Güngör, başta kanser olmak üzere şeker, kısırlık ve çeşitli hastalıkların tedavisine destek amacıyla kullanılan bitkileri inceledi. Spil Dağı’nda hiçbir yerde olmayan endemik bitki türlerin bulunduğunu belirten Güngör, “Burada 700’e yakın bitki türü var. Bunun yanı sıra yerde bulunmayan yaklaşık 177 çeşit bitki türünün de yine Spil Dağı’nda yetiştiğini tespit ettik. Bu bitkiler zaten koruma altında. Bitkilerin köklerini kazıyarak başka yerde yetiştirmeye çalışanlar var. Bu yüzden bitkilerimizi korumak lazım. Çünkü her yerde yetişen bitkiler değil. Bunları tahrip etmeden, bunların tohumları alınarak belki üretim yapılabilirse burada endemik bitkilerin de kökü kurumamış olur. İnsanlarımıza faydalı, şifalı şekilde kullanılabilir. Bu endemik türler bizim için değerli bitkilerdir. Burada bitki toplamak yasak. Bizde araştırmaya geldik. Bütün Türkiye’nin ne kadar dağı varsa gezeriz. Yeni gelişen, yeni keşfedilen bitki türlerini araştırıyoruz. Her yıl 5-10 yeni bitkiyi listemize ekliyoruz. Tabii bunların şifa yönlerini araştırıyoruz. Sonra insanlarımıza hizmet olarak bu bilgilerimizi sunuyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.