Ege Denizinde Can Pazarı

Ege Denizinde Can Pazarı

Ege Denizi’nde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan ve içerisinde 18 kişinin bulunduğu kaçak göçmenleri taşıyan sürat teknesi alabora oldu. Can pazarının yaşandığı olayda, göçmenlerin imdadı...

Ege Denizi’nde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan ve içerisinde 18 kişinin bulunduğu kaçak göçmenleri taşıyan sürat teknesi alabora oldu. Can pazarının yaşandığı olayda, göçmenlerin imdadına ise son anda Sahil Güvenlik ekipleri yetişti.

Ege Denizi’nde umuda yolculuk az kalsın büyük bir faciayla sonuçlanıyordu. İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarından, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 18 kişilik sürat teknesi devrilerek alabora oldu. O sırada tesadüfen olay yerinde bulunan balıkçı teknesindeki bir kişi, hemen ALO 158 hattını arayarak durumu bildirdi.

SAHİL GÜVENLİKTEN NEFES KESEN OPERASYON

Büyük bir süratle üç adet Sahil Güvenlik botu ve bir Sahil Güvenlik Helikopteri ile olay yerine giden ekipler, deniz üzerinde bulunan göçmenleri kurtarmak için büyük çaba sarf etti. Ekipler kurtarma operasyonu sonucunda, aralarında bir göçmen kaçakçısının da bulunduğu 17 kaçak göçmeni sağ olarak kurtardı. Sahil Güvenlik ekipleri, bir kaçak göçmenin bulunması içinse arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada ise, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı’na bağlı ekiplerin, 03-05 Şubat 2015 tarihleri arasında toplamda 87 kaçak göçmenin kurtarıldığını bildirdi. Valilik yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“03 Şubat 2015 tarihinde Muğla ili, Bodrum ilçesi, Karaada Feneri güneyinde ROBINSON-4 isimli gezinti teknesi tarafından batmak üzere olan ve içinde düzensiz göçmen grubunun bulunduğu bir lastik bot tespit edildiği ihbarının alınması üzerine Sahil Güvenlik botu tarafından süratle olay yerine intikal edilmiş, yapılan kurtarma operasyonu neticesinde İran uyruklu 4 erkek göçmen kurtarılmıştır. 04 Şubat 2015 tarihinde Muğla ili, Bodrum ilçesi, Yalıçiftlik önlerinde LADY MELINA isimli yatın içerisinde göçmen grubu tespit edilmiş, yapılan kurtarma operasyonu neticesinde 38 erkek, 12 kadın, 4 kız çocuk ve 1 erkek çocuk olmak üzere 28 Kongo, 20 Suriye, 7 Myanmar ve 1 Mali uyruklu toplam 55 göçmen kurtarılmış, 2 göçmen kaçakçısı yakalanmıştır. 05 Şubat 2015 tarihinde Aydın ili, Didim ilçesi, Tekağaç Burnu önlerinde lastik bot içerisinde göçmen grubu tespit edilmiş, yapılan kurtarma operasyonu neticesinde 9 erkek, 1 kadın, 1 erkek çocuk ve 1 kız çocuk olmak üzere Afganistan uyruklu toplam 12 göçmen kurtarılmıştır."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.