Doğu Karadeniz’de Kivi Hasat Takvimi 15 Kasım Olarak Belirlendi

Doğu Karadeniz’de Kivi Hasat Takvimi 15 Kasım Olarak Belirlendi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kivi hasat başlangıç tarihinin tespiti için kivi şeker ölçümleri gerçekleştirildi. Yapılan ölçümler neticesinde üreticilerden 15 Kasım tarihinden itibaren kivilerini toplama...

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kivi hasat başlangıç tarihinin tespiti için kivi şeker ölçümleri gerçekleştirildi. Yapılan ölçümler neticesinde üreticilerden 15 Kasım tarihinden itibaren kivilerini toplamaya başlamaları istendi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde üretilen kivilerin hasat olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığının tespiti için bugün Rize Kivi Kooperatifi tarafından şeker ölçümü gerçekleştirildi. İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ölçümlerde, Rize ve çevresinden getirilen kivi numunelerinde şeker ölçümü gerçekleştirildi. Yapılan ölçümlerde, şeker ortalamasının, hasat olgunluğu olarak kabul edilen 6.5 değerinin üzerinde olduğu tespit edildi. Yapılan açıklamada 15 Kasım tarihinden itibaren kivi hasadının başlayabileceği ancak üreticilerin kivi hasadına başlamadan önce kendi bahçelerinde de şeker ölçümleri gerçekleştirmeleri istendi.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl rekoltenin artacağını belirterek “2015 yılı kivi hasadı için teknik ölçümleri gerçekleştirdik. Yapılan ölçümlerde ortalama şeker değerinin 6.5’in üzerinde olduğu anlaşıldı. Üreticilerimiz 15 Kasım tarihinden itibaren bahçelerine girebilir. Geçtiğimiz yıl Mart ayında yağan kar nedeni ile bölgemizde kivi üretimi önemli oranda düşmüştü. Bölgemizde yılda ortalama 15 bin ton civarında kivi üretiliyor. Bu yıl üretimin 10 bin tonun üzerinde olacağını tahmin ediyoruz. Gölgemizin iklim ve hava şartlarından dolayı, bölgemizde üretilen kivilerimiz şeker ve aroma bakımından diğer bölgelerde üretilen kivilerden daha kaliteli. Bu yıl bu kalitenin de istenilen düzeyde olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.