Dizdar: “ekonomi İyi Yolda”

Dizdar: “ekonomi İyi Yolda”

Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TESİAD) Başkanı Cüneyt Dizdar, aylık bazda yüzde 1.10, yıllık bazda ise yüzde 7.24’e düşen enflasyon oranlarının sevindirici olduğunu söyledi.Tüketici Fiyat...

Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TESİAD) Başkanı Cüneyt Dizdar, aylık bazda yüzde 1.10, yıllık bazda ise yüzde 7.24’e düşen enflasyon oranlarının sevindirici olduğunu söyledi.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 1,10, yıllık bazda ise yüzde 7,24 arttı. Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise bir önceki aya göre yüzde 0,33 artış gösterdi. Enflasyon oranları Aralık ayında yüzde 0,44 oranında düşerken, yıllık bazda ise yüzde 8,17 olarak gerçekleşmişti. Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TESİAD) Başkanı Cüneyt Dizdar yaptığı açıklamada, geçen yılın aralık ayında yüzde 8,17 olan yıllık enflasyonun, bu yılın ocak ayında 0,93 puan düşerek yüzde 7,24’e gerilediğine dikkati çekti. Dizdar, “Söz konusu oran, son 19 ayın en düşük enflasyonu oldu. Düşme eğilimine giren enflasyon, iş dünyasında olumlu karşılandı. Üreten, pazarlayan, ihracat yapan ve Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi için ter döken Bursalı sanayici ve işadamları olarak önümüzdeki dönem oranların daha da aşağıya inmesini bekliyoruz” dedi.

Dizdar, 2014 yılının son aylarından itibaren yavaşlama eğilimi gösteren gıda fiyatlarının yanı sıra enerji fiyatlarının düşük seyri ve giyim-ayakkabı grubu fiyatlarında meydana gelen azalışların, ocak ayı enflasyonunun düşük gelmesinde etkili olduğunu belirterek, “Enflasyonla mücadelede alınan mesafe asla göz ardı edilmemeli. Halkın temel gıda maddelerindeki fiyat artışlarından etkilendiğini biliyoruz. Sanayiciler de özellikle girdi maliyetlerindeki değişimleri yakından izliyor. Enflasyonun düşmesi, Türkiye’nin istikrarı açısından da büyük önem taşıyor” diye konuştu.

“2023 HEDEFİ YAKALANMALI”

İhracatçı açısından faiz ve kur dengesinin de önemli olduğunu hatırlatan Dizdar, “Bu yüzden ekonomi yönetimi temkinli hareket etmeli ve yapılan uyarılar dikkate alınmalı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu etkilerini yaşayan Türkiye, yeni pazarlara yönelmeli ve ileri teknoloji ürünlerinin üretim yerinin Bursa olduğu unutulmamalı. 2023 hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracatın yakalanması için hepimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız. Bursalı sanayiciler olarak istikrardan yanayız” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.