Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesinde ’müslümanlık Ve Merhamet’ Vurgusu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesinde ’müslümanlık Ve Merhamet’ Vurgusu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Antalya Muratpaşa Cami’nde Cuma hutbesi verip, namaz kıldırdı. Görmez hutbesinde, “Müslümanlar önce birbirlerine karşı merhameti kaybettiler. Onun için İslam düny...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Antalya Muratpaşa Cami’nde Cuma hutbesi verip, namaz kıldırdı. Görmez hutbesinde, “Müslümanlar önce birbirlerine karşı merhameti kaybettiler. Onun için İslam dünyasında kan ve göz yaşı eksik olmuyor. Müslümanlar da merhameti kaybederse insanlık merhameti bulamaz" dedi.

Antalya’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Muratpaşa Cami’nde Cuma hutbesi verip, namaz kıldır. Vatandaşların doldurduğu camide Görmez hutbesinde, Allah’ın rahmetli ve merhametli olduğunu, ona iman edenlerin de merhametli olmak zorunda olduğunu kaydetti. Her türlü söze başlarken "Bismillahirrahmanirrahim" dediklerini belirten Görmez, "Biz Rabbimizin 99 sıfatı içerisinden Rahman ve Rahim Allah’ın sıfatlarını zikrederek işe başlarız. ’Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek işe başlamak Allah’a şu sözü vermek demektir. ’Allah’ım ben hayatımda, işlerimde ve sözlerimde sadece rahmeti esas alacağım. Ve bu merhamet Müslümanlar sadece birbirlerine değil bütün kainata insanlığa, bütün mevcudata, bütün hayvanlara dahi merhametli olmak zorundadır" diye konuştu.

“MERHAMETLİ OLMANIN YOLU YENİDEN ARANMALI”

Görmez, “Allah Resulü, çölde susuz kalmış bir köpeğe su vermeyi cennetlik bir davranış olarak zikreder. Bir kediyi evde hapsederek susuz bırakıp öldürmeyi de cehennemlik bir davranış olarak ifade eder. Bütün kainata bütün hayvanlara, bütün mevcudata karşı merhametli olmak Müslümanların en büyük sıfatıdır. Bugün bizler birbirimize merhameti tavsiye etmek zorundayız. Müslümanlar önce birbirlerine karşı merhameti kaybettiler. Onun için İslam dünyasında kan ve gözyaşı eksik olmuyor. Müslümanlar yeniden Rabbimizin merhameti ile tanışmak, Peygamber efendimizin bize rahmet olarak gönderildiğini idrak etmek, onun getirdiği kitabın rahmet kitabı olduğunu görmek ve bütün kainata karşı yeniden merhametli olmanın yollarını aramak zorunda" ifadelerini kullandı.

“İNSANLIK MERHAMETİ KAYBETTİ”

Bugün insanlığın en büyük sorununun insanlık vicdanını kaybetmek olduğunu aktaran Görmez, "İnsanlık merhametini kaybetti, ama bütün insanlığın merhameti arayıp bulacağı yer Müslüman’ın kalbidir. Müslümanlar da merhameti kaybederse, insanlık merhameti bulamaz. Çünkü merhametin kaynağı Rabbimizdir, kitabımızdır, Muhammed Mustafa’dır. Yüce Rabbimiz şehirlerimizde kalplerimiz arasında ülkemizde ve İslam aleminde kalplerimiz arasında merhamet şebekeleri bize kurmayı nasip etsin. Cenab-ı Hakk yüreğimizdeki kesavateti, katılığı dilimizdeki şiddeti alıp götürsün, birbirimize karlı, tüm kainata karşı merhametli olmayı bizlere nasip eylesin" şeklinde konuştu.

Cuma namazının ardından Görmez, 79 yaşında hayatını kaybeden Mehmet Şerif Yüksel isimli bir vatandaşın da cenaze namazını kıldırdı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.