Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç’in Basın Toplantısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç’in Basın Toplantısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “NATO balistik füze savunma kapsamında bu geminin ve ABD’nin diğer gemilerinin önümüzdeki döneminde Akdeniz’in doğusunda ülkemizin savunmasını takviyesi kapsa...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “NATO balistik füze savunma kapsamında bu geminin ve ABD’nin diğer gemilerinin önümüzdeki döneminde Akdeniz’in doğusunda ülkemizin savunmasını takviyesi kapsamında mevcudiyetleri sürecek” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Dışişleri Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Bilgiç, 1 Kasım seçimlerinde yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanmasında rol aldıklarını belirterek, 54 ülkede 113 temsilcilikte oy kullanıldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu’nun 23-27-30 Ekim tarihlerinde düzenlenen Suriye toplantılarına katıldığını hatırlatan Bilgiç, dün Sinirlioğlu’nun Erbil’de Ortadoğu Araştırma Merkezi’nin düzenlediği ‘Ortadoğu’nun Geleceği’ konulu toplantıya Neçirvaın Barzani ile birlikte katıldığını belirtti. Bilgiç, Sinirlioğlu’nun ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini ve Irak-Türkiye ilişkileri, DEAŞ gibi konuların ele alındığını söyledi.

26 Ekim tarihinde yayınlanan bir haberle ilgili olarak Bilgiç şunları söyledi:

“2014 yılında başlatılan projede 2016 yılı sonuna kadar 65 milyon belgeyi dijital hale getireceğiz. Bu arşiv projesi hassas proje. Bakanlığımız arşivinin dijital ortama aktarılması sırasında iş ve araştırma sonrasında gizlilik arz ediyor. Proje çerçevesinde bütün malzemelerde ihale kanun şartlarına göre dijital malzemeler ve diğer malzemeler satın alınıyor.”

4 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen NATO toplantısında alınan karar gereğince ittifakın dayanışma zemininde muhtelif vesilelerle teyit edildiğini belirten Bilgiç, “Bu desteğin bir ayağı balistik füze savunması, diğer ayağı müttefik ülkelerin uçak ve gemilerinin ülkemize konuşlandırılması. Bu çerçevede balistik füze savunmasına haiz USS Donald Cook Ages destroyeri 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Aksaz Deniz Üssümüzü ziyaret etti. Bu geminin Aksaz Üssü’ne intikalinden önce su üstü, denizaltı harbi, hava savunma dahil pek çok hususta tatbikatlar gerçekleştirildi. Bu gemi Doğu Akdeniz 2015 tatbikatına katılmak üzere Aksaz Üssü’nden ayrıldı. 30 Ekim-6 Kasım arasında icra edilecek olan Doğu Akdeniz 2015 tatbikatına katılacak ve Aksaz Limanı’na geri dönecek. NATO balistik füze savunma kapsamında bu geminin ve ABD’nin diğer gemilerinin önümüzdeki dönemde Akdeniz’in doğusunda ülkemizin savunmasını takviyesi kapsamında mevcudiyetleri sürecek” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.