Didim Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci

Didim Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci

Didim Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında toplu sözleşme imzalandı.

Didim Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında toplu sözleşme imzalandı. 326 işçiyi kapsayan 3 yıllık sözleşmede işçilere bir çok yeni haklar tanındı.

Belediye bahçesine gerçekleşen imza törenine Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, DİSK Genel İş sendikası Muğla Temsilcisi Uzay Kocabaş, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, Belediye başkan yardımcıları Salih Bankoğlu ve Ahmet Yılmaz ile belediye çalışanları katıldı.

İmza töreni öncesinde konuşan DİSK Genel İş sendikası Muğla Temsilcisi Uzay Kocabaş, 326 işçiyi ilgilendiren bir toplu iş sözleşmesi yaptıklarını belirterek "Yapılan anlaşmaya göre günlük ücretlere yüzde 16 oranında zam verildi. Sorumlularımız yüzde 15 ila 20 arasında ücret zammı aldı. Ayrıca her yıl için sosyal yardımlara yüzde 15-20 oranında iyileştirme yapıldı. Yılda bir defa aldığımız bayram yardımları, giyim yardımı, 1 Mayıs yardımı oranları ilk yılda yüzde 25 ile 100 oranında arttırıldı. Haftalık 45 saat olan çalışma süresi 40 saate indirildi. 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününde çalışan kadın arkadaşlarımız ve eşleriyle dayanışma yemeği sözleşmeye eklendi. Çalışan bayan annelerimiz daha önce 1 saat olan süt izni ilk 6 ay 3 saat ikinci 6 ayda 1,5 saate çıkartıldı. 2 aydır görüşmelerimizi sürdürdük. Bu süreçte bizlerle görüşen ve destek olan Belediye başkan yardımcıları Salih Bankoğlu ve Ahmet Yılmaz, belediye bürokratlarına ve tüm imkanlarını zorlayarak bizlere destek olan Belediye Başkanımız Ahmet Deniz Atabay'a teşekkür ediyorum. Bu toplu iş sözleşme tüm Aydın'da değil ülke genelinde örnek bir sözleşme olarak gösterilecektir. Sizler adına kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Didim belediye başkanı A. Deniz Atabay ise, "Bu tip sözleşmelerde işçilerimizin haklarını korumak istiyor. Finansal gerçekler var; belediyenin ekonomik durumu var. İller bankasındaki yardımlar kesilmeye başkandı. Bu oran yüzde 18'i geçmezdi şimdi ise yüzde 50'lerde Devletimiz güçlü ve bu zorlu süreci geçeceğimize inanıyorum. Bizim bu süreçte bir karşıtlıkmış gibi bir durum olmadı. Çalışan arkadaşlarımıza belediye imkanlarından nasıl faydalandırabiliriz, nasıl onları mutlu ederiz düşüncesindeydik. Elimizde ne varsa ortaya koyduk. Biz bu zamları verdik ama en çok dikkat ettiğimiz şey çalışan arkadaşlarımızın ücretlerini yatırılmasıydı. Her şeyden önce çalışanın hakkını gecikmeden teslim etmemiz gerekiyordu. Bugün bunu kutlamak isterdik ama Kahraman ordumuz bir sınır ötesi operasyonunda, şehitlerimiz var. Bu tür anlaşmaları ilerleyen günlerde kutlarız. Sizler bu şekilde sıcak temas sağladık. Bu süreçte emeği geçen Başkan yardımcılarımıza, insan kaynaklarına ve sendika temsilcilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Atabay ile Genel İş temsilcisi Kocabaş tarafından imzalar atıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.