Denizli’de proteknik maddeler, havai fişek ve işaret fişeklerine yeni düzenleme

Denizli’de proteknik maddeler, havai fişek ve işaret fişeklerine yeni düzenleme

Denizli Valiliği, piroteknik maddelerin muhafazası, satışı, taşınması ve kullanılmasında yeni düzenleme yaptı.

Denizli Valiliği, piroteknik maddelerin muhafazası, satışı, taşınması ve kullanılmasında yeni düzenleme yaptı. Buna göre piroteknik maddeleri içeren ürünler arasında bulunan kızkaçıran, mantar, mantar tabancası, roket, torpedo gibi çocukların ilgi gösterdiği yanıcı ve patlayıcı maddeler 12 yaş altı çocuklara, havai fişek ve işaret fişekleri ise 18 yaşından küçüklere satılamayacak.

Denizli Valiliğinin aldığı karara göre, piroteknik malzemelerin satılmasına ve bulundurulmasına izin verilenler dışında, izin belgesi bulunmayan bakkal, pastane, hırdavatçı, kırtasiyeci, oyuncakçı, seyyar satış yapan tablacılar, pazar ve panayır alanlarına açılan standlarda oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeleri, şenlik ve işaret fişeklerini bulunduranlar hakkında işlem yapılacak. Yine hükümlere aykırı oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı madde ile şenlik ve işaret fişeklerini bulunduran iş yerleri ise 30 içinde bu tür maddeleri aldığı yere iade edecek. Şenlik ve işaret fişekleri Valilik tarafından belirlenen saatler dışında kullanılamayacak.

Resmi törenler ile daha önceden programlanmış ve geleneksel hale gelmiş festival, şölen ve bunun gibi etkinliklerde havai fişek kutlama materyalleri ancak Valilik izniyle yapılabilecek. Kararlara uymayan şahıs ve iş yerleri hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 170 ve 174. Maddeleri ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince idari yaptırım kararı uygulanacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.