Denizli’de Organ Bağışını Sokakta Anlattılar

Denizli’de Organ Bağışını Sokakta Anlattılar

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle Candoğan Parkı önünde stant kuruldu. Organ Nakli Birimi çalışanları stantta vatandaşları organ b...

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle Candoğan Parkı önünde stant kuruldu. Organ Nakli Birimi çalışanları stantta vatandaşları organ bağışı konusunda bilgilendirildi.

Türkiye’de her yıl organ bağışına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Bağışı Haftası etkinlikleri düzenleniyor. Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından da Candoğan Parkı önünde Organ Bağışı Standı açılarak vatandaşlar organ bağışı konusunda bilgilendirildi ve organ bağışında bulunmak isteyenlerden organ bağışı alındı. Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, Genel Sekreterlik çalışanları, Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Yöneticileri ile birlikte Organ Bağışı standını ziyaret etti. Ziyarette vatandaşlar organ bağışında bulunmaya davet edilirken, dağıtılan broşürlerle organ bağışının önemi vurgulandı. Ayrıca farkındalık oluşturmak adına Denizli Devlet Hastanesi’nde tedavi gören AMATEM ve TRSM hastalarının keçeden yaptığı kalp, göz, akciğer ve böbrekten oluşan organ anahtarlıklar vatandaşlara dağıtıldı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı sayısını arttırabilmek adına organ bağışı standını açtıklarını, standa organ nakli broşürü ve organ anahtarlıklar dağıtarak vatandaşlardan organ bağışı aldıklarını söyledi. Öztürk, “ Ülkemizde tedavileri sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların sayısı giderek artmaktadır. Organ nakli bekleyenlerin sayısının artmasıyla birlikte organ ve doku naklinin önemi de iki katına çıkmaktadır. Organ bağışı beyin ölümü gerçekleşen kişilerden alınır. Beyin ölümü dışında organlar alınamaz. 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Sağlık müdürlüklerinde, hastanelerde ve organ nakli ile ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak organ bağış belgesi alınabilir. Organ Bağışı konusunda toplumumuzda duyarlılık oluşturmak adına Denizli Kamu Hastaneleri Birliği olarak Organ Bağış Standı açtık. Standımızda organ bağışlayan vatandaşlarımıza broşürler ve AMATEM ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) hastalarının yaptığı organ anahtarlıklardan vererek farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Birçok vatandaşımız yaşama tutunmak için organ bağışı bekliyor. Bir organ bir hayat kurtarmak demektir. Bu nedenle tüm halkımızı Kamu Hastaneleri Birliği olarak organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.