Cuma gününün önemi

Tüm İslam aleminin cuma günün mübarek olsun. Rabbim Cuma günü hürmetine günahlarımızı affedip dualarımızı kabul etsin…

 3 aydır dünyayı kasıp kavuran covid -19 virüsü sebebiyle vakit namazlarını ve Cuma namazını kılamadık; geçen hafta uzun aradan sonra ilk cumamızı kıldık. İnşallah en kısa zamanda bütün camilerde 5 vakit namazımızı da kılarız.

Cuma kelime anlamı olarak da toplanmak anlamına gelmektedir. Cuma günü Müslümanlara mahsus günlerden biridir. Cuma günü Cuma saati Müslümanlar  işleri bırakıp cumaya gitmeleri farzdır

Cenab-ı hak  şöyle buyurmaktadır

“Ey iman edenler Cuma günü namaza çağrılınca  Allahı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Bilseniz bu sizin hakkınızda daha hayırlıdır. Namaz kılınca yeryüzüne dağılın Allahın lütfünü arayın Allah’ı anın ki felah bulasınız.

Müminlerin dünya üzerinde Arafat’ta hac için bir araya gelen topluluk yılda bir defa bütün Müslümanların en büyük toplantılarıdır. Rabbim herkese yaşamayı nasip etsin.

 Müminlerin bir başka büyük toplantı ve bir araya gelmeleri  Bayram namazı ve Cuma günlerine nasip oluyor. Cuma namazının her hafta tekrarladığı için  önemi burada  birkez daha artıyor.

Cuma gününün şuurunda olmayan ibadetin idrakinden uzak ve ilgisiz olan kimseler Gafillerden sayılacağı hadisi şerifle açıklanmıştır. “ Birtakım kimseler cumayı terketmekten kesin olarak vazgeçer, yahut Allah onların kalplerini muhakkak suretle gafillerden olacaktır.

Cuma günün ve gecesi Peygamberimiz ( s.a.s )’ e salavat getirmenin fazileti büyüktür. Çünkü  Müslümanlar İslam ve iman saadetini ona borçludur. 

Cuma günüyle ilgili bazı hadisi şeriflerin mealleri şöyledir

Adem aleyhisselam Cuma günü  yaratılmıştır. Cuma günü cennete götürülmüştür. Cuma günün Dünyaya gönderilmiştir. Cuma günü kıyamet kopacaktır. Cuma gününde öyle bir saat vardır ki o saatte  bütün dualar kabul olur. Allah’ım bizleri de Cuma günün duası kabul olan kullarından eylesin

İstiyorsan Hakk’a varmayı, meslek edin gönül almayı, bırak saraylarda mermer olmayı, toprak ol, bağrında güller yetişsin. Cuma gününüzün güzel geçmesi dileğiyle 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.