Cin, Organ Bağışının Yetersiz Olduğuna Dikkat Çekti

Cin, Organ Bağışının Yetersiz Olduğuna Dikkat Çekti

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, 3-9 Kasım tarihleri arasındaki “Organ Bağışı Haftası’’ etkinlikleri kapsamında açıklamalarda bulundu.Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin 3-9 Kasım Organ...

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, 3-9 Kasım tarihleri arasındaki “Organ Bağışı Haftası’’ etkinlikleri kapsamında açıklamalarda bulundu.

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası ile ilgili bir açıklama yaptı. Organ bağışının yetersiz olduğunu ve bu sebeple ölümlerin yaşandığını ifade eden Cin, “Organ bağışı, bir kişinin hayatta iken hür iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir. Şu an ülkemizde binlerce hasta ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata umutla tutunmaya çalışmakta ve hayatlarını devam ettirmek için organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun ve yeterli verici olmaması nedeniyle kısa süre içinde hayatlarını kaybetmektedir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan bir kişiden organ ve doku alınabilmesi için kişinin en az 2 tanık önünde bilinci açık ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş yazılı, imzalı veya sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanak gerekmektedir. Aileniz ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir. Organ bağışı kartına sahip birinin kaçırılacağı ya da vazgeçemeyeceği tarzındaki yanlış fikirler organ bağışını olumsuz etkilemektedir. Bireyler tarafından organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde ya da yolda vefat eden bir kimsenin bağış kartı ve ailesinin rızası olsa dahi organları alınamaz. Yalnızca hastanede yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verildikten sonra organ nakli söz konusu olabilir” dedi.

Türkiye’de yanlış inanışlar sebebiyle organ bağışının yaygınlaşamadığını ifade eden Zonguldak İl Sağlık Müdürü Bilal Cin, “Organ bağışını, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlayarak caiz olduğunu bildirilmiştir. Diğer İslam ülkelerinde ve bütün büyük dinlerde benzer kararlar mevcuttur. Ayrıca Kur´an-ı Kerim’de de ’Kim bir kimseye hayat verirse, onun sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı’ beyan olunmuştur" dedi.

Organ Bağışı Haftası boyunca çeşitli etkinliklerle organ bağışının yaygınlaşmasını sağlayacaklarını bildiren Cin, “Zonguldak ili olarak bin 359 adet organ bağışçımız mevcut olup amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini ve ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası vesilesiyle tüm halkımızın organ bağışına katılımlarını gönülden desteklemekteyiz. Unutmayalım ki yaşarken de, yaşamdan sonra da başkalarına hayat vermek bizim elimizdedir" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.