Chp İş Dünyası Grubu Adana’da

Chp İş Dünyası Grubu Adana’da

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Suriye’deki savaş ve işgallerden kaçıp Türkiye’ye sığınan 2 milyonu aşan göçmenin bundan sonra ülkelerine geri dönmeyeceğini belirter...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Suriye’deki savaş ve işgallerden kaçıp Türkiye’ye sığınan 2 milyonu aşan göçmenin bundan sonra ülkelerine geri dönmeyeceğini belirterek, “Fırsat eşitliği dahi olmayacak bir neslin Türkiye’de oluşmasına neden oluyoruz ve bu nesil kayıp olduğu için, Türkiye bunlara ömür boyu bakmak zorunda” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Antalya Milletvekili Osman Kaptan, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Mersin Milletvekili Vahap Seçer ve Parti Meclisi Üyesi Sera Kadıgil’den oluşan “CHP İş Dünyası Grubu”nu bir dizi temasta bulunmak üzere Adana’ya geldi.

MASALARA PORTAKAL DİZDİLER

Kentte ilk olarak CHP İl Başkanlığını ziyaret eden Faik Öztrak ve beraberindekiler, burada bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, narenciye ihracatının düşmesi ve ürünlerin dalında çürümeye mahkum kalmasına dikkat çekmek amacıyla portakal suyu dağıtıldı, masaya portakallar dizildi.

Öztrak, AK Parti Hükümeti’nin ülkeyi iyi yönetemediğini savundu. Ülkede birçok hakla beraber teşebbüs hüviyetinin de kalmadığını ileri süren Öztrak, “Çünkü bu ülkede Cumhurbaşkanı talimatıyla banka kapatılmaktadır, hükümetin talimatıyla şirket yönetimlerine el konulabilmektedir” diye konuştu.

“FIRSAT EŞİTLİĞİ SAHİBİ OLAMAYACAKLAR”

Suriye’deki iç savaşın 4. yılını doldurduğunu anlatan Faik Öztrak, AK Parti’nin dış politikasını eleştirdi. Ülkedeki sığınmacı sayısının resmi rakamlara göre 1 milyon 700 bin, gayri resmi rakamlara göre ise 2 milyonu aştığını vurgulayan Öztrak, bu nüfusun Türkiye’nin 70 ilindeki nüfustan daha fazla olduğunu söyledi.

Göçmen probleminin kısa dönemli bir sorun olmaktan çıktığını vurgulayan Öztrak, Birleşmiş Milletler’in (BM) araştırmalarına göre Türkiye’ye gelen mültecilerin önemli bir kısmının artık geriye dönmeyeceğini söyledi. Okul çağındaki 500 bin Suriyeli çocuğun sadece 175 binine eğitim verebildiklerini ifade eden Öztrak, “Bunlara doğru düzgün sağlık hizmetleri veremiyoruz, iyi besleyemiyoruz. Bunların hepsi geri dönmeyecek ama fırsat eşitliği sahibi olamayacak bir neslin Türkiye’de oluşmasına neden oluyoruz ve ömür boyu bu nesil kayıp olduğu için Türkiye bunlara bakmak zorunda. Oysa bir an önce harekete geçip, bunların da ekonomiye, büyümeye katkıda bulunan bir nesil haline getirmemiz lazım.”

“ADANA’NIN İHRACATI 316 MİLYON DOLAR DÜŞTÜ”

Adana’ya ilişkin veriler de paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İşveren Sendikaları ve Kuruluşları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, şöyle konuştu:

“2011 ve 2014 arasında Suriye ve Irak krizleri nedeniyle Adana’nın ihracatı 316 milyon dolar daha düşük oldu. Bölgede bu krizler yaşanmasaydı 316 milyon dolar önce Adanalı sanayicinin cebine, sonra fabrikalarla ihracatçının, çalışanların ve Adana esnafının cebine gidecekti. Dolayısıyla bu gelirden mahrum kalındı. Tek bir rakam bile 4 senede Adana’da işlerin iyi gitmediğini gösteriyor. 2010’da Adana’da protesto edilen senet tutarı 95 milyon TL iken 2014’te bu, yüzde 57 artarak 149 milyon TL’ye çıkmış. Aynı dönemde Türkiye genelinde protesto edilen artış yüzde 42. Adana’daki artış, Türkiye ortalamasının yüzde 15 üzerinde. Bu problem olduğunu gösteriyor. Bölgedeki krizler yüzünden resmi işsizlik rakamları Türkiye ortalamasının üstünde. 2013 rakamları var Adana’da işsizlik yüzde 13,2. Aynı dönemde Türkiye’de işsizlik sadece 9’du. Eğer Adana’da işsizlik varsa gerçekten bu memleket iyi yönetilmiyor demektir.“

PARTİLİLER OTURDU BASIN AYAKTA NOT ALDI

Öte yandan, CHP İş Dünyası Grubu’nın düzenlediği ’basın toplantısı’ kapalı alan mitinglerini aratmadı. Partinin küçük bir salonunda düzenlenen toplantıya partililerin katılımının yoğun olması sebebiyle basın mensupları ayakta not aldı. Partililerin masa etrafına etten duvar örmesi sebebiyle gazeteciler çok zor şartlar altında çekim yaptı. Çalan cep telefonları ve sürekli yer değiştirenler basın mensuplarının görev yapmasına engel oldu. Yoğun ilgi gören toplantı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.