Çanakkale’de Balık Tezgahlarında Bolluk Yaşanmıyor

Çanakkale’de Balık Tezgahlarında Bolluk Yaşanmıyor

Çanakkale’de 25 yıldır balıkçılık yapan Sadri Dinçer, geçen yıllara oranla bu yıl tezgahlarda bolluk yaşamadıklarını söyledi.Balıkların olmayışının mevsim ve havaların geç soğumasıyla ilgili olduğunu...

Çanakkale’de 25 yıldır balıkçılık yapan Sadri Dinçer, geçen yıllara oranla bu yıl tezgahlarda bolluk yaşamadıklarını söyledi.

Balıkların olmayışının mevsim ve havaların geç soğumasıyla ilgili olduğunu belirten balıkçı Sadri Dinçer, "Balıklarda şimdilik bir bolluk yaşamıyoruz. Bunda mevsim ve havaların geç soğumasının etkisi var. Palamutta Eylül ayının 15 ile 30’u arasında bir bolluk yaşandı. Ondan sonra 15 gün boyunca bir oldu, şimdi ise yok denecek kadar az. Tanesi 25- 30 TL’den satılıyor. Çinakoplar bu ara bollaşmaya başladı. Kilosu 20- 25 TL’den satıyoruz. Palamuttan bu saatten sonra pek umudumuz yok ama çinakopun bollaşacağına inanıyoruz. Şuanda bol olan balık, hamsi ve istavrit bunların fiyatları ise 7- 10 TL arasında değişiyor. Onun haricinde diğer balıklar, tekirdir, çinakoptur ve lüferdir. Lüferde mesela az. Kilosu 60- 70 TL arasında satılıyor. Ama havaların soğuması ve kışında gelmesiyle bu balıkların artacağını bekliyoruz. Şuanda bol şekilde hamsi ve istavrit satıyoruz" dedi.

Kasım ve Aralık aylarında çinakop balığında bolluk yaşanabileceğini belirten Sadri Dinçer, hamsi fiyatlarında da düşüş beklediklerini ifade etti. Dinçer, "Kasım ve Aralık ayında çinakopun bol olacağına inanıyoruz. Hamsi çok zaten, bu ara fiyatları iyice düşebilir ve 5 TL’yi görebilir. Karadeniz’de bol, gerçi bizim boğazımızda o kadar hamsi yok ama bizim boğazımızda sardalye çıkıyor. Sardalye’nin de mevsimi olmadığından şuanda pek bir talep görmüyor. Sardalye bizim burada yaz balığıdır" diye konuştu.

"BU YIL LÜFER VE ÇİNAKOP YILI"

Denizlerin prensi olarak adlandırılan lüfer balığı ve çinekopun boğaza girmesiyle palamudun kaçtığını belirten Dinçer, bu yıl lüfer ve çinakop balıklarında artış olacağını söyledi. Dinçer, "Palamutta büyük bir akım oldu ama balıkçılarımız yakalayamadı. Sert rüzgarlara denk geldi. Birde arkasından lüfer ve çinakop çıktı. Onların olduğu yerde palamut olmaz. Bu tür balıklar avcı balık olduğundan hiçbir zaman ikisi bol olmaz. Ya çinakop ve lüfer bol olur, ya da palamut bol olur. Bu senede lüfer ve çinakop bol olacak gibi duruyor. Yağmurların etkisi en güzel palamuda olur ama lüfer ve çinakop boğaza girince palamut kaçtı. Palamut şuanda çok az ama yağmurun etkisi tabi ki olacak. Balıkları yağlandırır en azından, daha da büyümesini sağlar" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.