Büyükşehir’den uluslararası Kartepe Zirvesi

Büyükşehir’den uluslararası Kartepe Zirvesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilecek, Türkiye ve dünyayı yakından ilgilendiren sosyal ve siyasal konuları ele alacak zirve, her yıl...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilecek, Türkiye ve dünyayı yakından ilgilendiren sosyal ve siyasal konuları ele alacak zirve, her yıl Eylül-Ekim aylarında Kartepe'de gerçekleşecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek Kartepe Zirvesi bu yıl "Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler, Küresel Etkiler, Medya ve Demokrasi" sempozyumlarıyla başlayacak. 26-28 Ekim tarihlerinde ilki gerçekleşecek olan zirveye, Türkiye ve dünyadan çok sayıda bilim insanı, aydın, siyasetçi ve medya mensubu katılacak.

Kartepe Zirvesi, her yıl ele aldığı konuyla çözüm önerileri geliştiren, doğru ve faydalı çıktılar elde edilen bir zirve olarak gelenekselleşecek. Projenin öncüsü olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Türkiye ve insanlık olarak çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Yeniden kurulmakta olan dünyanın, iyi ve doğru kurulması için üzerimize düşeni yapmak en önemli vazifemiz. Kartepe Zirvesi'ni iyi, doğru ve güzel bir gelecek için hayata geçiriyoruz. Hayra niyet ettik. Hayırlı olacak inşallah" dedi.

Zirve, küresel krizlerin ve işbirliği fırsatlarının her alandan üst düzey isimler tarafından tartışıldığı Davos ve benzeri zirvelerin ülkemizdeki örneği olmayı hedefliyor. Hali hazırda gördüğü ilgi bu iddiasını gerçekleştireceğini gösteriyor. Düzenlenen her bir zirveden sonra yayınlanacak Zirve Bildirgesinde, küresel ve bölgesel sorunların analizi yapılacak. Geliştirilen çözüm önerileri dünya kamuoyuna ilan edilecek. Zirve bildirgeleri ilgili konunun muhatabı olan ulusal ve uluslararası kuruluşlar, politika yapıcılar ve karar vericilerle paylaşılacak.

Kocaeli Kartepe Zirvesi, hem bölgesel hem de küresel olayların bilinmeyen, görünmeyen yönlerini bilim insanları, entelektüeller, siyasetçiler, medyacılarla birlikte ele alacak. Bu yıl düzenlenecek ilk zirvenin ana etkinliği 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu. Zirve kapsamında yapılacak sempozyumun yanı sıra, yerli ve yabancı katılımcılar tarafından konferans ve paneller düzenlenecek. Bu yıl Kartepe Zirvesi'nin, 7 Kıta 34 ülkeden katılımcısı olacak. Bilim insanları, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve dünyada son yarım yüzyılda gerçekleşen 500'e yakın darbenin anatomisini ortaya koyan bildirileriyle, dünya darbeler düzeninin karanlıkta kalan yönlerini ortaya koyacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.