Büyükşehir, Uluslararası Organizasyona Ev Sahipliği Yapacak

Büyükşehir, Uluslararası Organizasyona Ev Sahipliği Yapacak

Birçok ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, 13-14 Kasım tarihleri arasında dev bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak.UCLG-MEWA (Birleşmiş Kentle...

Birçok ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, 13-14 Kasım tarihleri arasında dev bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak.

UCLG-MEWA (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı, Çevre Komitesi Toplantısı ve Sürdürülebilir Kentler Forumu Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Malatya’da gerçekleştirilecek. Malatya Büyükşehir Belediyesinin ulaşım ve çevre alanında üyesi olduğu UCLG-MEWA’nın Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı, 2016 yılında yapılacak olan HABİTAT III toplantısı için belirlenecek yol haritasına önemli bir eşik olacak. Bu toplantı sırasında, teşkilat üyelerinin dikkatini uluslararası alanda gerçekleştirilecek çalışmalara çekmek için de ortak kuruluşlardan konularında uzman kişilerin davet edildiği kısa bir oturum düzenlenecek. 13-14 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan ve Malatya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğini yapacağı uluslararası toplantının ilk gününde, yıl sonunda Paris’te gerçekleştirilecek olan ’İklim Değişikliği Çevre Sözleşmesi’ne ilişkin 21. Taraflar Konferansı’nın (COP 21) önemi üzerinde durularak teşkilatın ilk Çevre Komitesi Toplantısı yapılacak. Ayrıca, teşkilat üyeleri ve ortaklarları ile birlikte 2016 yılı gündeminin de oluşturulacağı bu toplantıda, MEWA bölgesindeki iyi uygulamalar ve yerel yönetimlerin çevre politikalarına bakışları değerlendirilecek. Toplantı sırasında ayrıca, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları sürdürülen ve Türkiye’ye örnek proje olarak gösterilen Malatya Entegre Çevre Projesi ile ilgili de bir sunum yapılacak. Toplantının ikinci gününde ise katılımcıların sürdürülebilirlik vizyonlarını tartışmak üzere daha geniş bir tartışma platformu oluşturmak ve şehirlerarası bilgi ve tecrübelerin paylaşımını sağlamak amacıyla ’Sürdürülebilir Kentler Forumu’ düzenlenecek. Bu forumun yerel yönetimlerin çevre ile ilgili alacakları kararlarda sürdürülebilirliği nasıl sağlayacaklarına ve uluslararası platformda süren önemli gelişmelere nasıl aktif bir şekilde dahil olabileceklerine ilişkin yol gösterici olması öngörülüyor.

4 AYRI OTURUM DÜZENLENECEK

Toplantı süresince dünyada çevre ve sürdürülebilirlikle ilgili ön plana çıkan, "Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Yaşam: Değişimin Temel Aktörleri Kentler", "COP 21’e Doğru İklim Değişikliği Politikalarının Bölgemizdeki Yansımaları, Yeşil Şehirler Yetiştirmek: Kentsel ve Kent Çeperi Tarım Alanları", "Sürdürülebilir Atık Yönetimi: Enerji Üretimindeki Fırsat ve Kaynağında Azaltma" konularında 4 ayrı oturum düzenlenecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.