Büyükelçiden “osmanlı” Vurgusu

Büyükelçiden “osmanlı” Vurgusu

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından düzenlenen “İnegöl dünya ile buluşuyor” programının gala yemeğinde konuşan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, “Osm...

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından düzenlenen “İnegöl dünya ile buluşuyor” programının gala yemeğinde konuşan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, “Osmanlı” vurgusu yaptı.

İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, “İMOS bu akşam Afrika kıtasındaki büyükelçileri, 23 değişik ülkeden 15 büyükelçi ve 42 delegasyonu İnegöl’de ağırlıyor. Bugün bazı ziyaretlerde bulunduk. Bu projeyi çok önemsiyoruz. İnegöl olarak Kuzey Afrika’ya yoğun ihracat yapıyoruz. Afrika geneline yayılmak istiyoruz. İnegöl’ümüzü tanıtacak ve potansiyelini göstereceğiz. Buradan ayrıldıktan sonra İnegöl ile ilgili bilgi sahibi olacaklar. Özellikle İnegöl mobilya sektörü işle ilgili bilgiler vermek istiyorum. İnegöl’de 100 yıla yakın süredir mobilya üretiliyor. İnegöl, mobilyanın başkentidir. Mobilyanın kültürünü içine sindirmiş bir şehirdir. Küçük sanayi sitesinden başka üretim alanlarımız, Türkiye’de ilk olan mobilya ihtisas sanayi, OSB’lerimiz ile beraber 2,5 milyon metrekare üretim alanına ulaşmış, 40 bin kişiye istihdam sağlamış ve özellikle ilçe ekonomimize ve Türkiye ekonomimize çok büyük katma değerler sağlamıştır. Temsil ettiğiniz ülkelerde mobilya alıcıları gönül rahatlığıyla İnegöl’den mobilya alabilirler” dedi.

Misafir büyükelçiler adına söz alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, “Bizler için bazı geziler düzenlediler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yapılan sunum bize ekonominizin ne kadar büyük olduğunu gösterdi. Mobilya iş dünyasında bir fırsattan bahsetmek istiyorum. Şu anda ne tip ürünler kullandığınızı bilmiyorum, ama Afrika ülkeleri olarak sizlere birçok ağaç tavsiye edebiliriz. Afrika ihracat yapılabilecek çok güzel bir kıta, ancak sizleri Afrika’da yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bazı mobilya üreticileri Afrika’da küçük üretim yerleri kurarak yatırım yapmayı planlıyorlarmış. Biz şu anda sizden teknoloji transferi de bekliyoruz. Afrika Birliği başkanları olarak 7 yıl önce Türkiye’nin stratejik partner olmasına karar verildi. Hafızamın zorladığı kadarıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun bize bıraktığı en büyük miras, sadece alıp satmak değil, oraya izimizi bırakmaktır. Ekonomik olarak sizlerden yatırımlar bekliyoruz. Bu çerçevede dinamizm ve ekonomiye sahip olan İnegöl’den büyük yatırımlar bekliyoruz. Nazik davetinizden dolayı sizlere teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba’ya teşekkür plaketi takdim etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.