Büyük Balık Avı Yarışması 21 Kasım’da

Büyük Balık Avı Yarışması 21 Kasım’da

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde organize edilen Vedat Kaptan ile Dar Boğaz ve 3. Büyük Balık Avı Yarışması’nın bu sene 21 Kasım’da düzenleneceği bildirildi.Her yıl büyük bir ilgiyle takip edilen ve balık...

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde organize edilen Vedat Kaptan ile Dar Boğaz ve 3. Büyük Balık Avı Yarışması’nın bu sene 21 Kasım’da düzenleneceği bildirildi.

Her yıl büyük bir ilgiyle takip edilen ve balık tutkunlarını bir araya getiren yarışmaya, bu sene katılımın yoğun olması bekleniyor. Vedat Kaptan ile Dar Boğaz ve 3. Büyük Balık Avı Yarışması’nın duyurusunun yapılması ile birlikte kısa sürede 3 bin kişinin müracaat yaptığı öğrenildi.

YURT DIŞINDAN DA KONUKLAR KATILACAK

Yaklaşık 15 senedir Kuşadası’nda balık avı turları düzenleyen Vedat Kaptan, "Bizim başladığımız ilk yıllarda amatör balıkçılığa karşı bu kadar yoğun ilgi yoktu. Üstelik balık avı hikayelerinin paylaşıldığı internet ağıda bu kadar geniş değildi. Şu an olan birçok malzeme o yıllarda hayal bile değildi. Gelişen teknoloji sayesinde, gerek internet ağı gerekse de kullanılan malzemeler ve teknikler arttıkça, özellikle de yakalanan güzel balıklar internet ortamında paylaşıldıkça amatör balıkçılığa karşı olan ilgi hızla arttı." dedi.

İnsanların birbiri ile kaynaşmalarını, yardımlaşmalarını ve özellikle de ’balık nesillerinin korunması ve sürdürülmesi’ üzerine sohbetlerin de yapıldığı balık avı organizasyonlarının çok keyifli geçtiğini anlatan Kaptan, buradan yola çıkarak Büyük Balık Avı yarışmaları düzenlemeye karar verdiğini ifade etti. Kaptan şöyle devam etti: "Özellikle de yakalanan küçük balıkların yaşayabileceği kanaati neticesinde yıpratmadan iğneden çıkartmak, sırf bunun için özel aletler bile almış insanları görmek ve küçük balığın denize bırakılmasını izlemenin tarifi ise mümkün değildir. Bu kadar özveri gösteren değerli, saygılı insanları her yıl bir araya getirmek gibi bir düşüncem oluştu. Hepsinin ortak noktası ’büyük düşünmek’ olmuştu. Bu nedenle düşündüğüm organizasyonun adını ’Büyük Av’ olarak açıkladım. Katıldıkları avlarda büyük balık tutanlar, hiç balık tutamayanlar, amatör balıkçılığa yakışır davranış içerisinde bulunanlar ve ailelerden seçtiğim kişiler ile 1. Büyük Av Yarışması’na 2013 yılında başladık, ikincisi de 2014 yılında yapıldı. Yarışmalarda dereceye girenlere ve örnek davranışlar sergileyenlere özel ödüller verildi. Bu yıl da 3.’sü 21 Kasım 2015’te düzenlenecek." dedi.

Amaçlarının, amatör balıkçılığın doğru yöntemlerle ve kurallar ile yapılması olduğunu vurgulayan Kaptan, "Geleceğimiz açısından büyük önem taşıdığını düşündüğüm amatör balıkçılığın kurallarına uygun gerçekleştirilmesi, sevdirilmesi konusunda herkesin desteğini bekliyorum" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.