Bu Sınıfın Öğrencilerinin Hepsi Hamile

Bu Sınıfın Öğrencilerinin Hepsi Hamile

Adana’da hizmet vermeye başlayan "Gebe Eğitim Merkezi’nde anne adayları profesyonel ekip desteğinde doğuma hazırlanıyor.Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde oluşturulan Gebe Eğitim Me...

Adana’da hizmet vermeye başlayan "Gebe Eğitim Merkezi’nde anne adayları profesyonel ekip desteğinde doğuma hazırlanıyor.

Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde oluşturulan Gebe Eğitim Merkezi’nde, konforlu bir ortamda 2 ebe, 1 psikolog, 1 fizyoterapist ve 1 diyetisyen tarafından gebelik süreci, gebelikte beslenme, anne sütünün önemi, emzirme, doğum, aile planlaması, plates-nefes egzersizleri ile bebek bakımı konularında bilgilendirmeler ücretsiz olarak yapılıyor. Merkeze başvuranlara, gebeliklerinin başlangıcından bebeklerini sağlıklı olarak kucaklarına aldıkları ana kadar destek olunuyor.

‘’Gebe Bilgilendirme Sınıflarında’’ anne adayları duygusal ve bedensel yönden bilinçli bir şekilde doğuma hazırlanıyorlar. Böylece eğitim almış bir gebe, bilgili ve güvenli olarak doğum ekibiyle uyumlu bir şekilde, doğum sürecini yönetebiliyor.

"GEBE EĞİTİM SINIFLARIYLA, SEZARYENLAR AZALIYOR"

Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gebe kadınların genellikle doğum korkularından dolayı sezaryenle doğumu, normal doğuma tercih ettiklerini belirterek, "Gebe Eğitim Merkezlerinde eğitim gören gebe bayanlar normal doğum eyleminin fizyolojik ve korkulacak bir durum olmadığını öğreniyor ve normal doğum tercihlerinde artış sağlanıyor, bizim de istediğimiz tüm doğumların normal doğum olmasıdır, çünkü sezaryen gerekli olmadığı durumda uygulanırsa hem anneye hem de bebeğe zararlar verebilir, bunun yanı sıra aile bütçesini de olumsuz etkilemektedir” dedi.

Gelişmiş ülkelerde sezaryen oranlarının düşük olduğunu vurgulayan Ünüvar, Türkiye’nin en çok sezaryen yapan ilk 5 ülke içinde olduğunu, dolayısıyla normal doğumu teşvik etmek amacıyla böyle hizmetlerin halka duyurulmasının önem taşıdığını kaydetti.

"GEBE EĞİTİM MERKEZİNE SON 1 YILDA 149 KİŞİ BAŞURDU"

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ise ‘Gebe Eğitim Merkezi’ne son 1 yılda 149 başvuru yapıldığını belirterek, "Başvuran gebelerimizin yüzde 92’i normal doğumla, yüzde 8’i sezaryenle gerçekleşmiştir. Sezaryen olan gebelere tıbbi zorunluluk neticesi sezaryen yapılmıştır. Anlaşılacağı gibi bu eğitimler, gebeyi doğuma hazırladığı gibi doğum korkusunu azaltıp normal doğumun tercih edilmesini de arttırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ayrıca Eğitim almak isteyen anne adaylarının, Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi "Gebe Eğitim Merkezine" başvurarak konu hakkında bilgi alabilecekleri ve kayıt yaptırabileceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.