Btso Bursa Ekonomisine Yeni Kaynaklar Kazandırıyor

Btso Bursa Ekonomisine Yeni Kaynaklar Kazandırıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projelerinin sayısı 5’e yükseldi. Son olarak BTSO’nun kimya sektörü için hazırladığı Ur-Ge projesi başvurusu Ekon...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projelerinin sayısı 5’e yükseldi. Son olarak BTSO’nun kimya sektörü için hazırladığı Ur-Ge projesi başvurusu Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Bursa ekonomisi için Ur-Ge projeleriyle 22,5 milyon dolara kadar kaynaktan faydalanmanın yolunu açtıklarını belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Stratejik sektörlerimizin uluslararası arenada rekabet gücünü arttırıyoruz. Hedefimiz, en az 10 Ur- Ge projesini Bursa ekonomisine kazandırmak” dedi.

Bursa iş dünyasının stratejik sektörlerde söz sahibi olmasına yönelik örnek çalışmalara imza atan BTSO, Ur-Ge projelerine devam ediyor. Bursalı firmaların dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmamasını ve ihracatını artırmayı hedefleyen BTSO, Bursa ekonomisine yeni kaynakları kazandırıyor. Daha önce uzay, havacılık ve savunma, raylı sistemler ve bebe çocuk konfeksiyonu alanlarında Ur-Ge projeleri onaylanan BTSO’nun, makine sektörünün ardından kimya sektöründe de Ekonomi Bakanlığı’na yaptığı başvurusu onaylandı.

Ur-Ge projesi ile firmaların yurt dışına açılmasını ve ihracat kapasitesini artırılması hedefleniyor. 19 firmanın yer aldığı Kimya Ur-Ge projesi kapsamında seçilen sektörde faaliyet gösteren firmalara büyük avantajlar sağlanıyor. Proje ile firmaların rekabetçiliğinin güçlenmesi, ihracat kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

Proje sayesinde şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi için danışmanlık hizmetinin verilmesi ve firmaların yeni pazarlara açılmasına katkı sağlanacak. Projeye katılan firmalara, BTSO liderliğinde ihtiyaç analizi, eğitim ve danışmanlık, ortak pazarlama gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetleri gerçekleştirilecek.

5 PROJELE 22,5 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, şimdiye kadar hazırladıkları 5 Ur-Ge projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylandığını hatırlattı. Her bir projeye Ekonomi Bakanlığı’nın 4,5 milyon dolara kadar destek sağladığını ifade eden Burkay, şimdiye kadar onaylanan projelerle ile birlikte Bursa’ya 22,5 milyon dolara kadar kaynağın aktarılmasını hedeflediklerini vurguladı.

Başkan Burkay, BTSO olarak gıda, tekstil ve kompozit alanlarında Ur-Ge projeleri çalışmaların da hızla devam ettiğini belirtti.

Sanayi ve üretim başkenti konumundaki Bursa’ya en az 10 Ur-Ge projesini kazandırmayı hedeflediklerini açıklayan Burkay, “Kimya sektöründe Ekonomi Bakanlığı’na yaptığımız başvurumuz onaylandı. BTSO olarak Bursa’da stratejik sektörlerimizin uluslararası rekabetini gücünü artırmak istiyoruz. Ur-Ge projeleriyle devletin iş dünyasına yönelim sunduğu yeni kaynakları Bursa’ya kazandırmaya devam edeceğiz. Biz üyelerimizin önünü açmak istiyoruz. Onların ihtiyaç duydukları sektörlerde yolunu açacak ve güç kazandıracak argümanları harekete geçiriyoruz. Bu sayede hem kentimizin hem de ülkemizin kalkınma hedeflerine katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.