Bosnalı Konağı Efeler Belediyesi İle Hayat Bulacak

Bosnalı Konağı Efeler Belediyesi İle Hayat Bulacak

Macar ustalar tarafından 1930’lu yıllarda inşa edilen Bosnalı Konağı Efeler Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Konak önümüzdeki aylarda şehrin dönemki mimari yapısı korunarak restore edilecek.Efele...

Macar ustalar tarafından 1930’lu yıllarda inşa edilen Bosnalı Konağı Efeler Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Konak önümüzdeki aylarda şehrin dönemki mimari yapısı korunarak restore edilecek.

Efeler Belediyesi Veysi Paşa Mahallesi Hükümet Bulvarı ve 1607 sokağın kesiştiği köşe de bulunan ve 1930’lu yıllarda Macar ustalar tarafından inşa edilen Bosnalı Konağı’nı kamulaştırdı. Metruk haldeki konak proje çalışmalarının tamamlanmasıyla aslına uygun olarak restore edilerek tekrar kullanılabilir duruma getirilecek.

Bodrum katı ile birlikte 3 kattan oluşan ve 330 metrekare arazisi bulunan Bosnalı Konağı için mülk sahipleri ile 175 bin TL’ye anlaşma sağlandı. Kamulaştırma bedelinin yüzde 95’i olan 167 bin 865 TL’si Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Maddesi Katkı payından karşılandı. Efeler Belediyesi de, kamulaştırma bedelinin yüzde 5’i olan 7 bin 135 TL’yi ödeyerek, 20 Ocak’ta da bu işlemlerini tamamladı. Projenin çalışmalarının tamamlanmasının ardından Konak restore edilerek kent yaşamına kazandırılacak.

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Başkan Yardımcıları Sumran Ünal ve O. Derya Tıkır, Belediye Meclisi Üyesi Fikri Aydın, Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir ve belediye personeli ile birlikte, Bosnalı Konağı’nı inceledi.

"KÜLTÜREL DEĞERİ OLAN HER BİNAYA TALİBİZ"

Efeler’in kültürüne ve tarihine sahip çıkacaklarını belirten Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, "Belediye olarak, yetki ve olanaklarımız müsade ettiği ölçüde Efeler mücavir alanları içerisinde kültürel değeri olan her binanın kent yaşamına kazandırılmasına talibiz. Bosnalı Konağı’nı geçmişten günümüze kadar kültürel değerlerin içinde barındığı, yeri geldiğinde misafirlerin ağırlanacağı, yeri geldiğinde yöresel el emeği ürünlerin sergileneceği, küçük çaplı kurs ve etkinliklerin de düzenleneceği bir mekan olarak düzenleyeceğiz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.