’bonibo’ İle Matematik Daha Eğlenceli

’bonibo’ İle Matematik Daha Eğlenceli

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Menteşe Mesleki Eğitim Merkezi Matematik Öğretmeni Bekir Cevizci’nin tasarımını yaptığı ‘Bonibo’ isimli eğitsel matematik oyunu, öğrencilerin matematik dersini...

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Menteşe Mesleki Eğitim Merkezi Matematik Öğretmeni Bekir Cevizci’nin tasarımını yaptığı ‘Bonibo’ isimli eğitsel matematik oyunu, öğrencilerin matematik dersini adeta eğlenceye çeviriyor.

Tasarımını yaptığım ve matematiksel işlemleri pekiştiren eğitsel matematik oyunu Bonibo, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden tüm öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunuldu. FATİH Projesi kapsamındaki tabletlere entegre olan EBA Market üzerinden ücretsiz indirilebilen oyun, öğrencilere dört işlem konusunda etkili öğrenme ve eğlenceli vakit geçirme imkanı sunuyor.

Oyun, öğrencileri içeriği boş ve şiddet içerikli oyunlardan alıkoymayı ve matematik öğretmeyi hedeflemesi nedeniyle şimdiden öğrencilerden ve velilerden yoğun ilgi görmeye başladı. Ayrıca yapılan çalışma ve üretilen eğitsel matematik oyunu, matematik öğretimi alanında Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıdığı açıklandı. Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, “Müdürlüğümüz bünyesindeki hocamızın planladığı, dizaynı yaptığı, belki de Türkiye’de bir ilk olan oyunun çocuklarımızdan büyük bir talep geleceğini umuyorum. Öğretmenimize teşekkür ediyoruz. Böyle bir başlangıç yaptığı için. Her ne kadar görünmese de dünya piyasalarında oyunların çok ciddi rakamsal değerleri var. Bu oyunun da bir ilk olması ve eğitime desteği olması nedeniyle hocamız ile gurur duyuyoruz. Hocamız matematikçi olmasına rağmen çok maharetli bir öğretmenimiz. Bu oyunu çocuklarımıza yansıtması bir başarıdır. Buna benzer arkadaşlarımızın önlerini açmaya çalışıyoruz. Bu bir gönül işidir” dedi.

Bonibo oyununu tasarlayan matematik öğretmeni Bekir Cevizci, oyunun eğitici bir oylun olduğunu belirtti. Cevizci, “Oyun daha çok ortaokul öğrencilerine hitap etmek ile birlikte kendini yeterli görmeyen lise öğrencilerinin de kullanabileceği, gördükleri dört işlemi pekiştirebilecekleri bir eğitim oyunudur. Uygulamamız EBA market tarafından öğrencilerin kullanımına sunuldu. Oyunu aynı anda 4 dört kişi oynayabilir. Bu oyun ile öğrencilerimiz zararlı oyunlardan da kendilerini koruyabilir. Çünkü öğrencilerimiz gerek internet kafelerde, gerekse evlerde birçok oyun oynuyorlar ve ders çalışmak yerine oyunu tercih ediyorlar. Ben hem dersi, hem de oyunu birleştirerek yararlı bir tasarım yapmaya çalıştım. Umarım öğrencilerden de iyi tepkiler alırız. Bonibo oyunu FATİH projesi kapsamında dağıtımlı yapılan tabletlerde EBA market üzerinden ücretsiz indirilebiliyor” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.