Bölgesel Kanatlı Sektörü Çalıştayı Düzenlendi

Bölgesel Kanatlı Sektörü Çalıştayı Düzenlendi

Elazığ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından bölgesel olarak kanatlı et sektörü ve Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) uygulama örneklerinin değerlendirmesi yapıldı.TKDK Elazığ İ...

Elazığ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından bölgesel olarak kanatlı et sektörü ve Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) uygulama örneklerinin değerlendirmesi yapıldı.

TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya, İl Koordinatörü Turan Karahan, Malatya Koordinatörü Mehmet Hanifi Dere, TKDK Diyarbakır İl Koordinatörü Hikmet Güneş, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Akademisyenleri ve özel tavuk yetiştirici şirketlerin temsilcileri katıldı. Kanatlı sektörü ve IPARD hakkında bilgi veren Karahan, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2011 yılından 1. fas uygulama illeriyle desteklerine başladı. 2012 yılında kurulan 2. fas 22 uygulama ile birlikte toplam 22 ilde IPARD programı kapsamında yani kırsal kalkınma kapsamında destek vermektedir. IPARD programı kapsamında yaptığımız bütün ödemeler hibe şeklinde geri ödemesiz olup KDV’den muaftır. Başta tarım ve hayvancılık olmak üzere yaklaşık 14 sektör adı altında destek sunmaktayız. Bu sektörlerden bir tanesi de kanatlı sektörüdür” dedi.

“308 PROJE KABULÜ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kanatlı sektörü uzun yıllardan beri bölgede belirli alt yapıya sahip olduğunu belirten Karahan, “Fakat bazı nedenlerde dolayı son zamanlarda ciddi bir sekteye uğradı. Bazı yerlerde durma noktasına kadar gelmiştir. Bakanlığımızın değişik destekleme altında yapmış olduğu desteklemeler ve özellikle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun hibe destekleriyle birlikte yaklaşık yüzde 60’a varan hibelerle bu sektör bölgede tekrardan canlanmaya başlamıştır. Tabi sade bizim verdiğimiz desteklerle değil, aynı zamanda bölgede yatırım yapan ulusal firmalarımızın entegrasyon ayağını bu bölgede oluşturmaları bu sektörün gelişmesinde önemli bir etken olmuştur. Biz TKDK olarak bugüne kadar Elazığ için 185 milyonluk hibe olan 306 milyon liralık yatırıma tekabül eden 308 adet proje kabulü gerçekleştirdik. Bu projelerden 120 milyon lira yatırım tutarı olan ve 80 milyonunu hibe oluşturan 2 milyon 600 bin dönem kapasitesine tekabül eden bu sektörde 3 adet işletmeye destek verdik. Kurumumuzun destekleriyle beraber Elazığ, Diyarbakır ve Malatya illerinde bu sektör ciddi anlamda bir gelişme kaydetti” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.