Bilecik’te Mera Alanları Tespit Ediliyor

Bilecik’te Mera Alanları Tespit Ediliyor

Bilecik’de hayvancılık açısından büyük önem arz eden mera alanlarının tespit ve sınırlandırma çalışmaları devam ediyor.Konu hakkında açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıld...

Bilecik’de hayvancılık açısından büyük önem arz eden mera alanlarının tespit ve sınırlandırma çalışmaları devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, çalışmaların, 4342 Sayılı Mera Kanunu dahilinde İl Mera Komisyonlarına bağlı teknik ekiplerce yürütüldüğünü belirtti. Yıldız, "Bu kapsamda Bozüyük ilçesi Kozpınar köyünde yapılan çalışmalar neticesinde ilimizin güzide doğal varlıklarından olan Kömürsu Yaylası ile Batan Yaylasının tespit ve sınırlandırma işlemleri tamamlandı. Mera ve yayla alanları hayvancılığın sürdürülebilmesi için büyük önem taşıyor. Bu nedenle ilimizde yeni mera alanlarının kazandırılması ve mevcut mera alanlarının ıslah edilmek sureti ile iyileştirilmesi çalışmalarını arttırarak sürdüreceğiz" dedi.

2014 Yılı içerisinde mera olarak tespit edilen alanın 550 dekar olduğunu ifade eden Yıldız, 2015 yılı içerisinde yapılacak yeni tespit çalışmaları ile 5 bin dekar mera alanının daha hayvancılığa kazandırılmasının hedeflendiğini, bunun yanında mevcut mera alanlarının ıslahına yönelik olarak yeni projeler hazırlanarak Bakanlığa sunulacağını söyledi. Bozüyük ilçesinde bulunan yaylalar hakkında da bilgi veren Yıldız, "Bu alanlar kadimden beri çevre köylerde bulunan üreticiler tarafından yaz aylarında hayvanlarını çıkartmak sureti ile kullanılıyor ve çok değerli otlatma alanları. Mera ve yayla alanlarının hayvancılık için yem kaynağı olmasının yanı sıra endemik bitkiler ile yaban hayatına ev sahipliği yapan mutlak korunması gereken doğal varlıklarımızdan. Kömürsü Yaylası ve Batan yaylasının da ilimizin en önemli doğal varlığı. 4342 Sayılı Mera Kanunu kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde tespit ve tahdidi tamamlanan alanların askı süreci sonunda kesinleşerek orta malları siciline işlendi. Kanun kapsamında değerlendirilen alanların hayvancılığa kazandırılmasının yanında 4342 Sayılı Mera Kanunu gereği amacı dışında kullanılmasının önüne geçildiğinden doğal hali ile korunmasının da sağlanacak” diye belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.