Bilecik’in Kültürü, Sivas Günleri’nde

Bilecik’in Kültürü, Sivas Günleri’nde

Maltepe’de düzenlenen Sivas Günleri 2015’de kardeş şehir Bilecik’in yöresel tatları ve kültürü de yer aldı. Bilecik standını ziyaret eden Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Bilecik tarih, kültür,...

Maltepe’de düzenlenen Sivas Günleri 2015’de kardeş şehir Bilecik’in yöresel tatları ve kültürü de yer aldı. Bilecik standını ziyaret eden Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Bilecik tarih, kültür, sanayi şehri. Gerçekten Marmara bölgesi içinde özellikleri ve güzellikleri olan bir şehir” dedi.

Her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilen ve bu yıl 6’ncısı düzenlenen Sivas Günleri 2015’in açılış töreni gerçekleştirildi. Sivas’ın kardeş şehri Bilecik’i tanıtan stantta Maltepe’de düzenlenen Sivas Günleri 2015’te yerini aldı. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, şehrine ait standı ziyaret etti.

Burada stantla ilgili bilgi veren Başkan Selim Yağcı, “Bilecik tarih, kültür şehri. Sanayi şehri. Gerçekten Marmara bölgesi içinde özellikleri ve güzellikleri olan bir şehir. Tanıtım konusunda eksikliklerimiz var. Fırsat buldukça imkanlarımız el verdiği ölçüde bu tür platformlar katılarak şehrimizin tanıtımına katkı sağlama gayreti içindeyiz. Sivaslı kardeşlerimizin 5 yıldır devam eden böyle organizasyonları var. Bu yıl kardeş şehir olarak bizi davet ettiler. Sivas’la Bilecik arasında da şöyle bir bay var tarihsel anlamda. Hafik Ovası’nda Selçuklu orduları savaşırken Ertuğrul gazi o an göç sırasında oradaymış. Selçuklu ordusu yenilme aşamasındayken Ertuğrul Gazi, yenilenlerin yanında Sivas Hafik Ovası’nda savaş girmiş. Selçukluları desteklemiş ve o savaş kazanılmış. Ertuğrul Gaziye demiş ki yardım ettin sana bir toprak vermek istiyorum. Sögüt’ün olduğu bölgeleri vermiş. 2 şehir de hem kuruluşun hem de kurtuluşun beşiği olan şehirler. Bu iki toprağın insanlarının böyle etkinliklerde bir arada olması son derece güzel. Yeni Türkiye yolunda her kesimle el ele ülkemizi muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkarma gayretlerimizi devam edecektir” dedi.

“Bilecik’teki tüm güzellikleri bir stantta sergilemek mümkün değil” diyen Başkan Selim Yağcı, “Çömlekçiliğimizden, gıdalarımızdan, el işlerimizden sosyal hayatta öne çıkan bir kısım çalışmamazı buraya getirdik. Bozamızı, helvamızı, nar şerbetimizi, ayva, ceviz, lokumumuzu getirdik. Aslı genişi Bilecik’te bunun için herkesi Bilecik’e bekliyoruz” diye konuştu.

Çömlekçi Salim Yaşar, 60 yıldır bu mesleği yaptığını kaydederek, “stantta ürünlerimizi sergiliyoruz. Bizi davet ettiler onları teşekkür ediyoruz. Çok ilgi gösteriyorlar” şeklinde konuştu.

Standı gezen bir vatandaş, çömlekleri çok beğendiğini belirterek, “kapadokya’da izlemiştim. İlk defa Bilecik’te olduğunu gördüm. El emeği olduğu için kolay işlenmiyor. Emek istiyor” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.