Beyoğlu’nda akıllı çöp toplama dönemi başladı

Beyoğlu’nda akıllı çöp toplama dönemi başladı

"Tertemiz Beyoğlu" sloganıyla çalışmalarını sürdüren Beyoğlu Belediyesi, yenilediği çöp toplama araçlarını akıllı sistemlerle donattı.

"Tertemiz Beyoğlu" sloganıyla çalışmalarını sürdüren Beyoğlu Belediyesi, yenilediği çöp toplama araçlarını akıllı sistemlerle donattı. Smart Beyoğlu aplikasyonuna entegre edilen araçlar sokağa yaklaştığında mahalle sakinlerine bildirim gönderilecek. Bu sistemle çöpün yerde kalma süresi minimuma indirilecek.

Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği Beyoğlu'nda, temizlik çalışmalarının daha düzenli yürütülebilmesi için yeni bir döneme geçiliyor. Katı atık toplamada kullandığı araç filosunu yenileyen Beyoğlu Belediyesi, yenilenen temizlik araçlarını akıllı sistemlerle donattı. Taksim Meydanı'nda görücüye çıkan araçların tanıtım lansmanına, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yeni temizlik araçlarının tanıtıldığı programda, 14 temizlik görevlisinden oluşan koro vatandaşlara konser verdi. Enstrüman olarak çöp konteyneri, afet süpürme faraşı, kar küreme küreği, davul ve zurna gibi malzemelerin kullanıldığı konserde söylenen çeşitli şarkılar vatandaşların büyük beğenisini topladı.

Akıllı araçlar sokağa inerken vatandaşlara bildirim gönderecek

Beyoğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, katı atık toplama işlerinde kullandığı 73 araçlık filosunu, son teknolojiyle donatılmış çevre dostu araçlarla yeniledi. Yenilenen araçlar GPS Sistemi (Global Positioning System) ile Beyoğlu Belediyesi tarafından geliştirilen Smart Beyoğlu aplikasyonuna entegre edildi. Bu sistemle çöp arabası sokağa yaklaştığında Smart Beyoğlu uygulaması üzerinden mahalle sakinlerine bildirim gönderilecek. Bildirimi alan vatandaşlar çöplerini indirerek çöp arabasına teslim edecek. Bu sistemle sokaklarda oluşan görüntü kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak. "Tertemiz Beyoğlu" için 348 personel 7 gün 24 saat esasına göre çalışacak ve günlük ortalama 340 ton çöp, 12 ton moloz, 10 ton da eşya toplanacak. Aktif olarak çalışacak araçlar sayesinde çöpün yerde kalma süresi minimuma indirilecek ve ilçe sakinleri daha temiz bir çevreye kavuşacak.

"Çöplerin sokakta kalma süresi kısalacak"

Akıllı çöp toplama hizmetinin detaylarını paylaşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Dar sokaklarda çöp arabasının geldiğini takip edemeyen, konteynerlerin konulmasının zor olduğu sokaklarda, çöp alımını daha kolaylaştıracak bir aplikasyon. Bu aplikasyonu indirdiklerinde, oraya adresini kodluyor bu süreçten sonra çöp arabasının da içinde bulunan aparat sayesinde araç yaklaştığı sokağın sakinlerine ben geliyorum diye mesaj gönderiyor. Çöp arabasının geldiği haberini alan vatandaşlar çöplerini indiriyorlar ve ona göre hazır oluyorlar. Özellikle çöplerin sokağa inme süreçleri kısalmış oluyor. Hem çöp ekiplerimiz işlerini rahat yapmış oluyor hem de vatandaşlarımız bunun farkına varmış oluyor" dedi.

"Smart Beyoğlu aplikasyonumuzda birçok özellik var"

Beyoğlu'nda hayata geçen sistemin ilçe sakinlerinin hayatını kolaylaştıracağını ifade eden Demircan, "Dar sokaklar, konteyner olmayan yerler ve çöp arabalarını takip etmenin zor olduğu yerlerde çöpün sokakta kalmış olma süresi kısalıyor. Eğer vatandaşlar çöp aracı kaçırıldıysa ve çöpünü bırakamadıysa bunun önüne geçmiş oluyoruz. Bizim Smart Beyoğlu aplikasyonumuzun içerisinde bir çok özellik bulunuyor. Temizlik de herkesi çok fazla ilgilendirdiği için başlangıcı buradan yapmak istedik. Belediye hizmetlerinin en önemli görevlerinden biri sağlıktır, hijyendir. Ben burada çöp toplamaktan bahsetmiyorum sadece, çöp toplanır önemli olan hijyenik olmak. Yıkamasını, bakımını ve insanları bunun içine katarak farkındalık oluşturmak önemli olan" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.