Beş haftada 3 bin 752 uyuşmazlık çözüldü

Beş haftada 3 bin 752 uyuşmazlık çözüldü

Milletlerarası Ticaret Odası "Türkiye Tahkim Günü" konferansında konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, "Beş haftalık süre içerisinde 5 bin 328...

Milletlerarası Ticaret Odası "Türkiye Tahkim Günü" konferansında konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, "Beş haftalık süre içerisinde 5 bin 328 uyuşmazlığın 3 bin 752'si arabuluculuk faaliyeti sonucunda anlaşma yoluyla sona ermiştir" dedi.

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) işbirliğinde düzenlenen "ICC Türkiye Tahkim Günü" konferansına katıldı.

Arabuluculuk uygulaması ile alakalı önemli açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Uçar, uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yollarının yaygınlaşmakta olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Adalet Bakanlığı olarak uyuşmazlıklara ilişkin genel politikamız, uyuşmazlıkların mahkeme öncesi çözümü yönünde şekillenmiştir. Bu nedenle cezada uzlaşma uygulaması ve hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamasını her geçen gün yaygınlaşmakta, uygulama alanını genişletmektedir. Alternatif çözüm yollarının mahkeme öncesi çözüm sağlaması ile pek çok fayda ortaya çıkmaktadır. Bunların başında toplumsal barışın uzlaşı kültürü ile yeniden canlandırılması gelmektedir. Yine ekonomik olarak belli katkıları sağlamaktadır. Psikolojik olarak mahkeme önüne çıkmış olmanın bizim toplumumuzda anlamı büyüktür. Bu yeni yollar ile derin kırılmaların önüne de geçilmektedir. Nihai olarak uyuşmazlığın daha az masrafla ve daha hızlı çözümü noktasında bir imkân sunmaktadır. Bütün bunların dışındaysa yargıya geldiğinde büyük bir iş yükü oluşturacak uyuşmazlıkların, yargı süreci öncesinde çözüme kavuşması büyük önem taşımaktadır. Önümüzdeki süreçte arabuluculuk ve diğer alternatif çözüm yolları konusunda yeni çalışmalar yapmayı düşündüğümüzü özellikle belirtmek isterim".

Beş haftada 3 bin 752 uyuşmazlık çözüldü

Arabuluculuk uygulamasında beş haftada yüzde 70'in üzerinde başarı sağlandığını belirten Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, "1 Eylül 2018 tarihi itibariyle iş davalarının büyük bir kısmında arabuluculuğa başvuru dava şartı haline gelmiş ve zorunlu olmuştur. Beş haftalık süre içerisinde 5 bin 328 uyuşmazlığın 3 bin 752'si arabuluculuk faaliyeti sonucunda anlaşma yoluyla sona ermiştir. Yüzde 70'in üzerinde bir anlaşma oranı karşımıza çıkmıştır ki bu da son derece memnuniyet verici bir durumdur.

Böylece yargılama ile kıyas götürmeyecek ölçüde zaman ve emek tasarrufunun sağlanacağını net olarak görülmüş oldu. Masadan anlaşarak kalkan taraflar başta harç olmak üzere pek çok yargılama gideri kalemini ödemek külfetinden kurtulmuşlardır. Milletlerarası Ticaret Odası Tahkim Divanı'nın deneyimlerinin paylaşılacağı bu organizasyonun tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri bakımından aydınlatıcı olacağına, iş dünyamıza ciddi katkılar sunacağına inanıyorum" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.